Sağırlık Nedir

Sağırlık nedir kısaca, sağırlık sebepleri ve tedavisi hakkında bilgi

SAĞIRLIK'(Sağlık)

İşitme duygusunun bozulmasıdır. Tam olabileceği gibi, işitme kabiliyetinin zayıfla­ması biçiminde ya da sadece belirli ses frekanslarında ortaya çıkması da müm­kündür. Ayrıca tek taraflı ya da çift taraflı olabilir.

Doğuştan olan sağırlığın sebebi orta ve iç kulağın meydana gelişindeki kusur­lardır, Hamileliğin ilk aylarında annenin kı­zamık geçirmesi ya da frengiye tutulması da sağırlık sebebi olabilir. Dış kulak hasta­lıklarının doğurduğu sağırlığın sebepleri arasında ise yabancı cisimlerin batması, dış kulak iltihab ve birikmiş kulak kiri sayı­labilir. Orta kulak sağırlığı çok yaygındır. Orta kulak iltihabı, labirent kapsülünün ke­mikleşmesi (otoskleroz) bunun başlıca se­bebidir. Otosklerozda ise, orta kulakta bu­lunan iletken kemik sabitleşir, sertleşir ve sesi iyi iletmez.

İç kulakta yer alan kulak salyangozu, ses dalgaları alan organdır. Kulak salyangozunda zarar veren iltihap ya da yüksek ses gibi faktörler şiddetli sa­ğırlık meydana getirir. Kafatası kırıkların­da, menenjitte ve kafatası tümörlerinde, kulak salyangozunu beyin köküne bağla­yan duyma siniri zedelenir ve tek taraflı bir sağırlık yapar. Beyinde köprücük ve so­ğancığın üst kısmının zedelenmesi de sa­ğırlık meydana getirir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.