Şafak Pavey Kimdir

Şafak Pavey Hayatı Biyografi, Şafak Pavey Kimdir

Londra Westminster Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun olan Şafak Pavey, yüksek lisansını London School of Economics’de yapmıştır.

Global barış ve insanlara yardım konularında çalışmalar yapmış ve pek çok girişimde bulunmuştur. Uluslararası alanda da bu yönleriyle bilinen Pavey, Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiserliğindeki yönetici olarak sürdürdüğü görevini bırakarak CHP İstanbul Milletvekili olmuştur.

Çocukluğunda çevresindeki yazı ve sanat anlayışlarından etkilenerek toplumsal duyarlılığı ve sorumluluğunun gelişmesinde etkili olmuştur. Zürh’te sanat ve film eğitimini alırken bir tren kazası geçirmiştir ve talihsiz kaza sonucu engelli dünyasına adım atmıştır. İyileşme süreci boyunca güçlü duruşuyla Zürih Üniversite Hastanesi’nde tez konusu oldu ve tez kitap haline getirildi.Kazayla dünyaya farklı bir gözle bakmasına neden oldu ve kendi mücadelesini diğer insanlar için de verdi. Engelliler, şiddet gören kadınlar, azınlıklar, işkence mağdurları, hakkı yenen insanlar onu yakından ilgilendirdi.

Şafak Pavey

Tüm bu talihsizliklerin yanında eğitim hayatına devam etti ve Londra Westminster Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünü bitirdikten sonra London School of Economics’de yüksek lisans yaptı. Milliyetçilik ve azınlık hakları üzerine uzmanlık yaptı ve bu konuyla alakalı “İslam Ülkelerinde Gayrimüslim Vatandaşların Mülkiyet Hakları” adlı yayını büyük beğeni gördü ve itibarlı uluslararası yayınlar arasında yerini aldı.

Her fırsatta ve her alanda insan haklarını gündeme getirdi ve daha sonra BM’deki görevine başladı. Öğretim hayatı boyunca uluslararası medya şirketleri için serbest gazetecilik, belgesel yapımcılığı, tercümanlık gibi işler yaparak ihtiyacı olan parayı kazandı. Ayrıca Türkiye’deki Agos gazetesinin ilk Türk köşe yazarı oldu.

Norveç Dış İşleri Bakanlığı himayesi altında, Nobel Barış Ödüllü Dr.Şirin Ebadi ile birlikte, üç uluslararası yayının editörlüğünü yaptı ve “İran’daki Mülteci Hakları” konulu bir hukuk kitabı da bu yayınlar arasında yer almaktadır. Buna ek olarak, bu dönemde insan hakları ile ilgili belgesel çalışmalarında da bulundu. 2003’te BM Mülteciler Yüksek Komiserliği’nde görev alan Pavey, engelliler konusunun üzerinde durarak engelli olmanın alan çalışmalarında engel olmayacağının ispatı için zor görevlerin altına girdi.

2003 ve 2010 yılları arasında Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği için Cezayir, Sahra, Mısır, Yemen, Lübnan, Suriye ve Irak’ ta insani yardım görevini aldı. Ardından Cenevre genel merkezinde global halkla ilişkiler ve stratejik iletişim projelerinin yöneticisi oldu. Macaristan’da Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Orta Avrupa’da üst düzey sözcülük, Washington’da Ted Kennedy Nansen Mülteci Ödülü Komitesi’nde koordinatorlük, İran ve Afganistan’da sözcülük, 2010 ve 2011 yılları arasında da Cenevre’de Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği’nde sekreterlik yaptı.

Bildiği diller arasında ana dili olan Türkçe`ye ek olarak, Almanca, İngilizce, Fransızca, İtalyanca bulunmaktadır. Ayrıca temel seviyede konuşabildiği Arapça ve Farsça’nın yanında, uluslararası işaret dilini de akıcı bir şekilde kullanabilmektedir.

Şafak Pavey  Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.