Saçlarımız Neden Dökülür

Saçlarımız neden dökülür hakkında bilgi kısaca

Kadınların da erkeklerin de en önemli problemlerinden biri saç dökülmesidir. Saç dökülmesi, genel kanı olarak stres gibi faktörlere bağlansa da konu ile ilgili uzmanların belirttiği daha ciddi nedenlerle de ortaya çıkabilir. Saç dökülmesinin genel olarak nedenleri şu şekildedir:

Tiroid Hastalığı

Tiroid hastalığının en net görülen belirtilerinden biri saç dökülmesidir. Tiroid hastalığı tedavi edildiğinde saç dökülmesi problemi de ortadan kalkacaktır.

Bilinçsiz Diyetler

Kişilerin bilinçsizce yaptığı diyetler saçlar ve vücut için gerekli olan vitamin ve minerallerin yeterli alınamamasına neden olur. Yeme ile ilgili sorunların bulunduğu nervesa, blumia gibi hastalıklarda da saç dökülmeleri gözlenir.

Demir ve Protein Eksikliği

Demir ve protein eksikliği de beslenme problemlerinden kaynaklanmakta ve saç dökülmesine yol açmaktadır. Kişilerde saç dökülmesinin artması protein ve demir eksikliğinin göstergesi olabilir.

Saçı Sıkı Toplamak

Saçlarını çok sıkı bir şekilde toplayan kişiler de saç dökülmesiyle karşı karşıya kalabilirler. Saçı sıkı toplamak kellik gibi büyük problemlere de yol açabilir.

Stres

Stres ve travma saç dökülmesine neden olan etkenlerdendir. Kişi stres ve travmayla karşı karşıya kaldığında 4 ay süre ile saçları dökülebilir.

Saçı Fazla Isıya Maruz Bırakmak

Saç şekillendirici aletler olan düzleştirici ve maşa ile saçlar yüksek ısıya maruz kalır. Bu da saç sağlığını bozarak saç dökülmesine neden olabilir.

Menopoz

Kesin bir kanıt olmamasına rağmen menopozun saç dökülmesine neden olan faktörlerden biri olduğu düşünülmektedir.

sac-dokulmesi-tedavisi

Saçlarımız Neden Dökülür Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.