Saatler Geri Alındı mı Saatler Ne Zaman Geri Alınacak 2013

Yaz mevsimini geride bıraktığımız şu günlerde kış saati uygulamasına bu gece geçildi.Kış saati uygulamasına 27 Ekim 2013 sabah saat 4’te geçildi ve saatlerin geri alınmasıyla hava 1 saat erken kararacak.Gün ışığından daha fazla yararlanmak için yaz mevsiminin başında ileri alınan saatler,Ekim ayında tekrar geri alınarak gün ışığından yararlanma da sona erecek. Bu yazıyı şu anda okuyan sizler de 27 Ekim gecesi saat 4’te saatlerinizi geri almayı unutmamanızda fayda var, yani şu anda saatini geri almamış olanlar geriye alsınlar.

Kış aylarının gelmesiyle saatlerin ne zaman geriye alınacağı merak konusu oldu. Saatler ne zaman geri alınacak. İşte akıllarda soru işareti bırakan bu konunu yanıtı;

Gün ışığından daha uzun süre yararlanmak için 31 Mart Pazar günü saat 03.00’te uygulanan yaz saati, 27 Ekim 2013 Pazar günü saat 04.00’ten sonra saatlerin 1 saat geri alınmasıyla bitecek.

Kış Saati Uygulaması başladı

Yaz saati uygulaması, dünyanın herhangi bir yerinde gün ışığından, sabahları daha az, öğleden sonra daha çok olmak üzere faydalanmak amacıyla, düzenli bir şekilde, saatlerin belli oranda değiştirilmesidir. Bu sistem kapsamında saatler ilkbaharın gelmesiyle bir saat ileri, sonbaharın gelmesiyle de  bir saat geri alınır.
saatler ne zaman geri alınacak
Yaz saati uygulamasını 1895 yılında Yeni Zelandalı bir böcekbilimci olan George Vernon Hudson buldu. Bu buluşun ardından birçok ülkede uygulama kabul görülmüştür. Yaz saati uygulamalarında her ülke aynı olmayabilir.
Zaman zaman tartışmaya neden olan yaz saati uygulaması gün ışığından daha faydalanmak amacıyla gündüz saatlerine bir saat eklenmesi spor, iş, alışveriş gibi günlük faaliyetleri olumlu etkilerken tarım ve gece eğlenceleri gibi güneş ışığıyla sona eren faaliyetleri olumsuz etkiler. Bu uygulamanın bir de şu yönü vardır ki öğle saatlerini bir saat artırmak, trafik kazalarını da azaltır. Bu yönden çok iyi bit uygulamadır.
Uygulamanın asıl amacı akşam saatlerindeki aydınlatma tüketimini düşürmektir. Ancak, şimdilerde ısıtıcı ve serinletici cihazların artmasıyla bu uygulama amacından saptı. Çünkü, 20.  yüzyılın ilk yıllarında elektrik yalnızca aydınlatma gereciydi. Teknolojinin gelişmesiyle elektrik bir çok alanda kullanıldı ve enerji tüketimi buna bağlı olarak arttı. Bu nedenle aydınlatma tüketimi azalsın diye yaz uygulamasına gitsek de buna ek klima tüketimi yada herhangi bir faaliyetten dolayı enerji tüketimi daha fazla olmaya başladı.
Yaz saati uygulaması zaman zaman meydana gelen kaymalar yüzünden zorlaşabilir. Bu nedenle, zaman kaydetmede ve görüşmelerle yolculukların ayarlanmasında, faturalandırma, arşivcilik gibi sektörlerde, tıbbi cihazların ve iş makinelerinin kullanımı ile uyku düzeninde sorun teşkil edebilir. Bilgisayarlar saatlerini yazılımlar otomatik değiştirse de  bazen hatalar oluşabiliyor. 2013 saatler ne zaman geri alınacak kış saati uygulaması bu gece başlıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.