Saat Dilimi Nedir Saat Dilimleri Nasıl Belirlenir

Saat dilimleri nasıl meydana gelir, saat dilimi nedir nasıl oluşturulur

SAAT DİLİMLERİ (Coğrafya)

Dünya kendi ekseni çevresinde saat yelkovanının hareketinin ters yönünde (Batı’dan Doğu’ya doğru) 360 derecelik bir hareketle döner.

Dünyanın bu hareketi 24.00 saat sü­rer. Aynı meridyen üzerinde bulunan nok­talar arasında saat farkı bulunmaz. Fakat bir paralel dairesi üzerinde sıralanan nok­talar, önce en doğudakinden başlamak üzere güneşin karşısından sıra ile geçer­ler. Buna göre, doğu-batı doğrultusunda birbirine en yakın noktalar arasında az da olsa saat farkı vardır (15 derecede 1 saat, 1 derecede 4 saat dakikası, 1 dakikalık yayda 4 saat saniyesi). Böylece büyük bir şehrin doğu ve batı semtleri arasında bile, saniyelik de olsa saat farkının bulunduğu bir gerçektir. Buna mahalli ya da” yerel sa­at denir.

saatler

Buna göre mesela: Türkiye’nin en batı noktalarından biri olan Bozcaada’da (26 derece doğu meridyeni) saat: 12.00 iken, doğuda Iğdır yakınlarında (44 derece doğu meridyeni) saat: 13.12 olacaktır. (44- 26=18 derece, 18×4=72 dakika 72:60=01 saat 12 dakika, doğuya doğru ileri saat ol­duğundan 12.00+01.12=13/12 olur) Eğer dünyada mahalli spatler kullanılsa idi, in­sanların zamanla ilgili bağlantılarında için­den çıkılmaz karışıklıklar olurdu. Zira ma­halli saatte esas güneşin zahiri (gerçekte olmayan) hareketidir.

Güneş’in bir yerin meridyeninden geçtiği (yahut güneş o ye­rin ufku üzerinde en yüksek noktaya ulaş­tığı ve gölgelerin o gün için en kısa düştü­ğü) an saat tam 12.00 sayılır. Mahalli saatlerin kullanma güçlüğü nedeniyle XIX. yy.’da tren ulaşımının yavaş yavaş geliş­mesi sonucu milli saat kullanılmaya baş­landı. Milli saate esas, devlet merkezine ait mahalli saatin, o devletin hudutları için­deki her noktada uygulanmasıdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.