Rüyalar Gerçek Çıkar mı

Rüyalar gerçek çıkar mı, rüyalar gerçek çıkar mı

Rüyalar gerçek leşir mi, Rüya,vahiy ve Allah tarafından gelen ilham gibi haberleşme ve gerçeği öğrenme vasıtasıdır.Sadık rüya insanın kalbinden gayb âlemine açılan bir penceredir. Ruh oradan, Levh-i Mahfuz’da yazılı, kişinin kendisini veya çevresini ilgilendiren hadiselerin ya hakikatini veya temsillerini görür. İşte bu temsiller ve teşbihlerden dolayı görülen rüya, yorumu gerektirir. Ancak burada, daha belirgin misaller vererek, hangi rüyaların yorulup hangilerinin yorulamayacağmı basit bir şekilde ifade etmekte fayda vardır.

Bizim halk dilinde var olan “Aç tavuk rüyasında darı görür” deyimi sanki rüya tabirleri için söylenmiş özlü bir sözdür. İnsanın akşam tuzlu yiyip, gece sabahlara kadar rüyasında pınar başlarında dolaşması normal­dir. Peygamberimiz bir hadisinde “Tıka basa yiyip ağzını yıkamadan. yatan, sabah kalktığında başına bir belâ geldiğini görürse suçu kendisinden başkasında aramasın.” buyurur. Tıka basa bir karınla yatmış birinin de al basması türünden rüyalar görmesi tabiidir.

Yine meşguliyetini, mesleğini, sevdiğini görmesi bazı şeyler ifade etse bile, tabire değmez. Hangi rüyanın tabire değer olduğunu insanın kendisi de az çok bilir. Böyle bir rüya çoğu kere âdet dışı, yadırganacak bir hadiseyi ihtiva eder. Olduğu gibi çıkacak rüyanın da insan üzerindeki tesiri – rüya sıradan gibi görünse bile – uzun sürer.

Bu gün görülen rüyaların ancak yüzde 10-15’i bir şey ifade ediyor. Binde iki-üçü de olduğu gibi çıkıyor. Gerisi hiçbir şey ifade etmiyorlar veya tabire değmeyecek şeyler ihtiva ediyorlar. Rüyalar gerçek çıkar mı konusunda bilgileri aktardık.

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.