Rüya Nasıl Görülür Rüyaların Özellikleri

Rüyaların özellikleri nelerdir bilimsel açıklaması, nasıl rüya görüyoruz hakkında bilgi ve analizi

RÜYA (Psikoloji)

Uyurken görülen hayaller ve olaylara rüya denilir. Psikologlara göre bir gecelik uykunun dörtte biri rüyalarla geçer. Rüya­lar genellikle uykunun başında ve sonun­da yani hafiflediği zamanlarda görülür ve 10-15 dakika sürer.

Uyurken görüldükleri için kısa süre sonra unutulur. Bu yüzden gördüğümüz rüyaların pek çoğunu hatırlayamayız. Ba­zı kimseler hiç rüya görmediklerini iddia ederler. Bu doğru değildir. Çünkü beyin dalgalarını ve göz hareketlerini tespit eden âletlerle herkesin rüya gördüğü an­laşılmıştır. Ayrıca insanların rüya görme­ye de ihtiyaçları vardır.

Rüyaları açıklamaya çalışan çeşitli kuramlar vardır:

Freuda göre rüya, baskı altına alın­mış ve doyurulmamış arzuların, duygu ve düşüncelerin uyku esnasında bilinç alanı­na çıkmasıdır. Başka bir deyişle rüya “bir isteğin sembolik olarak gerçekleşmesidir”. Bu görüş gerçeği bir ölçüde yansıtır. Zira insanlar günlük yaşantılarında çözeme­dikleri sorunlarını rüyalarında çözerler.

Bir başka görüşe görede rüyalar, dış dünyadan gelen etkilere göre oluşur. Ger­çekten de koku, ses, ışık, sıcak, soğuk gi­bi dış uyarıcıların rüyaları etkilediği de­neylerle kanıtlanmıştır, örneğin ayağı sıcak bir sobaya değen kişi rüyasında kendisini bir yangının içerisinde görmüş­tür.

Bazı psikologlara göre de rüyalarımız günlük yaşantılarımızı yansıtır. Nitekim, F. Pierce çeşitli mesleklere sahip birçok kişinin rüyalarını incelemiş ve rüyaların meslek ve yakın çevreyle çok yakından il­gili olduğunu göstermiştir.

Rüyalarla ilgili önemli bir özellikte, rü­yaların gelecekle değil geçmişle ilgili ol­masıdır. Nitekim, Murray İsimli bir psikolo­ğun topladığı 1300 rüyadan yalnızca üç tanesi rüya sahiplerinin sonradan başla­rından geçen olaylarla ilgili bulunmuştur.

Rüya ne zaman ve nasıl görülür, rüya görmek bilimsel açıklamasını aktardık.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.