Rumların Kurduğu Zararlı Cemiyetler

Mavri Mira Cemiyeti: İstanbul’da patrikhaneye bağlı olarak kurulmuştur ve faaliyet göstermeye başlamıştır. Yunan hükümeti emrinde çalışan Mavri Mira cemiyeti; İstanbul, Bursa, Bandırma, Kırklareli, Tekirdağ dolaylarında yaşayan Rumları silahlandırarak çeteler kurmuştur. Bu cemiyetin temel amacı ise; Trakya, İstanbul, Batı ve Orta Anadolu’yu ele geçirerek Büyük Yunanistan düşüncesini hayata geçirmekti.

Pontus Cemiyeti: Temeli 1904 senesinde Merzifon Amerikan Koleji’nde atılan Pontus Cemiyeti, zamanla örgütlenmiş ve genişlemiştir. Pontus Cemiyetinin temel amacı; İnebolu’dan Batum’a kadan olan bölgede yani Doğu Karadeniz Bölgesinde Pontus devleti kurmaktı. Bu amacı gerçekleştirebilmek için de I. Dünya savaşı sırasında İtilaf Devletlerinden her türlü desteği almışlardır. Çünkü cephe gerisinde karışıklık meydana getirip Türk ordularını zor duruma sokacaklarına inanıyorlardı.

Ermeni Hınçak Cemiyeti: 1877 senesinde Ermeni Patriği Zaven Efendi öncülüğünde Cenevre’de kurulmuştur ve Mavri Mira Cemiyeti ile iş birliği yaparak faaliyetlerini sürdürmüştür. Ermeni Hınçak Cemiyetini kuran Ermenilerin amacı; Çukurova, Maraş, Erzurum, Bitlis, Van, Elazığ, Diyarbakır illerini alarak burada bir devlet kurmaktı.

Musevi (Alyans) Cemiyeti: İstanbul Yahudileri tarafından Gençlik Teşkilatı olarak kurulmuştur. Musevi Cemiyeti, kışkırtıcı faaliyetler gerçekleştirerek Osmanlı Devletinde iç karışıklıklar çıkarmak için çabalamıştır. Temel amacı ise; İsrail birliğini kurup genişletmek idi.

Rumların Kurduğu Cemiyetler ve Amaçları Konusundaki Yorum ve Sorularınızı Yorum Kısmından Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.