RTÜK Görevleri Rtük Nedir

RTÜK Görevleri Nelerdir, RTÜK Nedir Kısaca

RTÜK diye bildiğimiz kurumun açılımı; Radyo ve Televizyon Üst Kuruludur. Bu kurumun başlıca görevi Radyo ve Televizyon kanallarını ve bu kanallarda çıkan program, dizi ve filmleri denetlemektir.

Bu kurum hizmetlerine 1983 senesinde 2954 sayılı kanun kapsamında başlamıştır. Yine bu kurumun görev ve yetkileri ise 4756 sayılı Yasa ile 3984 sayılı Kanunun 8. maddesinde düzenlenmiştir. Televizyonda faaliyet gösteren kanallar belli kurallara tabiidir.

Televizyon ekranlarında gösterimde olan dizi ve filmlerde, insanlara kötü emsal teşkil edebilecek zararlı maddeler görüntülenmemesi için sansürlenmektedir. Yine dizi, film veya programlarda ahlak dışı konuşmalar veya argo cümleler kullanılır ise bu kanallar cezaya tabii tutulabilir. Programa ilk iki defa ceza yazıldığında para cezası şeklinde bir sene geçmeden aynı durum tekrarlanırsa bu sefer para cezası yarı oranında artırılarak uygulanır. Ancak bir program 3 defa aynı yanlışı yapar ise bir sene boyunca programın yayından kaldırılabilir.

Eğer RTÜK gibi bir kurum olmasa idi izlediğimiz kanallardaki programların kalitesi düşebilir ve gençlerin olumsuz davranışları izleyerek kötü durumları kendilerine örnek alabilirlerdi.

rtük nedir görevleri

RTÜK Görevleri Hakkında Soru ve Düşüncelerinizi Hemen Aşağıdan Yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.