Rotasyon Öğretmenlere Nasıl Uygulanacak

Rotasyon Öğretmenlere Nasıl Uygulanacak hakkında bilgi kısaca.

Türk Dil Kurumu’na ait Türkçe Sözlük’te yer aldığına göre rotasyon’un manası yer değiştirmedir. 657 sayılı kanun uyarınca çalışmakta olan memurlar ile ilgili bir terim olan rotasyon, en çok da öğretmenler arasında konuşulan  bir olaydır. Öğretmenlerde rotasyon konulu haberler her türlü medyada karşımıza çıkmaktadır. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı geçen gün bazı açıklamalar yapmıştı. Bu haberler de bu sebeple türemiştir.

Avcı, Ankara’ya öğretmen atamamalarının sebebinin Ankara’daki tüm norm kadroların dolu olması olduğunu söylemişti. Belli bazı şehirlerde uzun senelerdir birikme olduğunu kaydeden Avcı, bu sebeple atanma taleplerini sağlık veya eş durumuyla ilgili olsa bile yerine getirmediklerini söyledi. Bu konudaki prensip niteliğinde bir kararın 2012 senesinde Ankara’daki bir çalışmada sendikaların da katılmasıyla alındığını kaydeden Avcı, sendikaların o zaman için rotasyona dahil edilecek öğretmenlerin hizmet sürelerinin 12 veya 14 sene üzerinde olmasını önerdiğini belirtti. Avcı, şu an üzerinde çalıştıkları şeyin ise bunun 8 veya 10 sene olmasının ne gibi bir hareketliliğe yol açacağı olduğunu söyledi. Yani kilitlenmeler olmasına rağmen İzmir’e, Antalya’ya, Ankara’ya, İstanbul’a gitme talebi olanlara yardım etmek istediklerini açıklayan Avcı, bunların rotasyonunu gerçekleştirseler bile bu kişilerin yerinin dolması gerektiğini belirtti. Konu ile ilgili popülizm yapılmaması gerektiğini söyleyen Avcı, herkesin adil bir rotasyon sistemi kurmaya çalıştıkları bu çalışmaya destek vermesi gerektiğini kaydetti.

Avcı’nın sözleri değerlendirilecek olursa oldukça samimi olduğu görülebilir. Çünkü bazı illerde norm kadroların gerçekten de dolu olduğunu görebiliyoruz. Senelerdir tayin bekleyip emeklilik çağına gelmiş olan öğretmenlerimiz bulunuyor.

Avcı’nın açıklamaları öyle gösteriyor ki rotasyon uygulaması iller arasında gerçekleştirilecek. Ancak bu büyük ihtimalle öğretmen isteklerini çözmekten çok sorunları karmaşıklaştıracak. Bu çeşit bir rotasyon uygulaması yüzbinlerce öğretmeni memnun etmeyecek gibi gözüküyor.

Fakat Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin bunun yanlış bir yorum olduğunu belirtmiş, kimseyi rahatsız etmek gibi bir niyetleri olmadığını kaydetmiştir. Sadece bazı insani talepleri yerine getirmek adına kendilerine alan açmaya çabaladıklarını söyleyen Tekin, kimseyi oldukları şehirden başka şehre öğretmenlik yapmak için gitmesine zorlamayacaklarını ifade etti. Bulunulan ilde farklı bir okulda öğretmenlik yapmasını istediklerini kaydeden Tekin, süreyi netleştirmemiş olmalarına karşın aşağı yukarı 10 ile 12 sene aynı okulda çalışmış öğretmenlerin başka okullara geçmesini sağlayacaklarını söyledi. Elektronik ortamdan bu işlemlerin yapılacağını söyleyen Tekin, MEB personellerinde yerleştirme işlemlerinin tamamen puanlama sisteminin elektronik olarak yapılmasıyla gerçekleştiğini söyledi. Puanlama esasına göre elektronik ortamda yeni kadrolar açılacağını ifade eden Tekin, öğretmenlerin tedirgin olmamaları gerektiğini çünkü kesin suretle il içi, aynı il kalması şartıyla 10-12 senelik bir süre öngördüklerini söyledi.

Eğitim sendikaları tüm bunlara karşın il dışı da olsa il içi de olsa rotasyon istemiyor. Ancak Tekin’in açıklamalarına göre 2014-2015 eğitim öğretim senesi sonuna doğru il içi bir rotasyon yapılacak. Bunun sebebi de büyük şehirlerdeki ve diğer şehirlerin merkezleri ile merkezlerine yakın ilçelerdeki öğretmenlerin bir kez buralara yerleşti mi bir daha kıpırdamamaları. Statikleşme de bakanlık tarafından istenen bir durum değil. MEB, öğretmenlerin tecrübelerini farklı bölgelerde de paylaşmasını ve değişik tecrübeler edinmesini istiyor.

Tekin’in açıklamalarından rotasyonun il içi olacağı ve 8 ile 12 sene arasında aynı okulda çalışmış öğretmenleri ilgilendireceği anlaşılıyor. Uygulama başlatılırsa sürekliliği sağlamak gerekecek. Yani bir seferlik bir uygulama olmaması gerekiyor. Bu sebeple uygulama öncesinde MEB’in öğretmenlerle, sendikalarla ve diğer paydaşlarla görüşüp bir alt yapı sağlaması gerekmektedir. Herkesin uymayı reddetmeyeceği bir yönetmelik hazırlanıp rotasyon da buna göre yapılmalıdır. Faydalı olmayacak, tam tersine eğitimcileri işine küstürecek bir yönteme gidilmemelidir.

Öğretmenlere Nasıl Bir Rotasyon Uygulanacak Hakkında Yorum Yapabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.