Rosetta Philae Parçasını Kuyruklu Yıldıza İndirdi

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) projesi “Rossetta” Uzay Aracının, Kuyrukluyıldız üzerine “Philae” adlı bir “kondu” indirmesiyle, yarın insanlığın uzayı anlaması açısından tarihi bir gün yaşanıyor.

Rossetta Uzay Aracı, Kuyrukluyıldız 67P/Churyumov-Gerasimenko üzerine “Philae” adlı bir “kondu” indirdi. Böylece bilim insanları, ilk kez bir kuyrukluyıldızı çok yakından tanıma imkanı edinecek.

Ankara Üniversitesi Kreiken Rasathanesi yetkililerinden alınan bilgiye göre, insanlığın uzayı ve uzayda yakın çevresindeki gök cisimlerini anlaması açısından yarın tarihi bir gün oldu.

Avrupa Uzay Ajansı’na (ESA) ait Rosetta uzay aracının 510 milyon kilometre ötede takip ettiği 67P/Churyumov-Gerasimenko kuyrukluyıldızına gönderdiği Philae keşif aracı, gök cismine inmeyi başardı.

İlk sinyalini Rosetta’dan ayrıldıktan beş saat sonra gönderen Philae, kuyrukluyıldızın merkezine olan 22.5 kilometrelik yolculuğunu başarıyla tamamlayarak TSİ 18.03’te indiğini doğrulayan sinyali Dünya’ya gönderdi. Philae, yolculuğunu başarıyla tamamlayarak bir kuyrukluyıldıza inen ilk insan yapımı araç olarak tarihe geçti.

Rosetta’nın ayrılmadan sonra Philae’ye ait gönderdiği ilk fotoğrafta, 10 gözlem ve deney cihazı taşıyan aracın ayakları ve donanımları belirdi. Yaklaşık 7 saat süren yolcuğunun ardından alçalmaya başlayan Phiale, Agilkia adı verilen noktaya inişi gerçekleştirdi. ESA, yer merkezinde saat 18.03’te Philae’nin inişi doğrulandı. Bir buzdolabı büyüklüğündeki Philae, çok düşük yerçekim kuvvetinin olduğu 67P’den uzaklaşmamak için ilk önce zıpkınlarını ateşledi, ardından iniş takımlarında yer alan matkaplarla yüzeyi delerek yere tutundu.

Rosetta uçuş direktörü Andrea Accomazzo, Rosetta’nın toplamda 6 milyar kilometreden fazla yol kat ettiği 10 yıl süren yolculuğun ardından gelen başarı hakkında, “Daha fazla mutlu olamazdık” ifadesini kullandı.

Philae keşif aracı Rosetta’dan ayrıldığı esnada elde edilen görüntü.
[Fotoğraf: ESA]

Zaman kapsülüne ulaşıldı

Rosetta uzay aracıyla elde edilen tarihi başarı, insanlık için Güneş Sistemi hakkında bugüne kadar elde edilmemiş bilgilere ulaşılmasını sağlayacak. Güneş Sistemi’nin oluştuğu yaklaşık 4.6 milyar yıl öncesine uzanan 67P kuyrukluyıldızı, sadece benzer gök cisimlerinin oluşumu hakkında değil, Jüpiter, Neptün, Uranüs ve Satürn gibi en yaşlı gezegenler hakkında da ipuçları sunacak.

Gökbilimciler, kuyrukluyıldızların Dünya’nın oluşumu hakkında da büyük bilgiler sakladığına inanıyor. Dünya’nın oluşum sürecinde gezegenimize çarparak organik moleküllerin yayılmasını sağlayan kuyrukluyıldızlar, hayatın oluşumuna dair de sırlar saklıyor.

[Fotoğraf: ESA]

Tarihi an için 10 yıl beklendi

ESA’nın 1.3 milyar dolarlık projesi olan Rosetta, Mart 2004’te Ariane-5 G+ roketiyle ateşlenen Rosetta, 67P kuyrukluyıldızına ilerlediği son 2.5 yıl boyunca uyku modunda tutuldu. 20 Ocak 2014 günü TSİ 12.00’da Dünya’dan gönderilen sinyalle tekrar aktif hale gelen Rosetta, güne panellerini yeniden konumlayarak iticilerini ateşledi ve kuyrukluyıldızın yörüngesine doğru hareketine başladı.

Rosetta Ağustos ayı başında Dünya’dan 510 milyon kilometre ötedeki kuyrukluyıldıza 100 km yaklaşarak yörüngesinde konumlandı. Rosetta, Ekim ayında 67P’nin 10 kilometre yakınına sokularak buzul gök cisminin yörüngesinde hareketine devam etti. Bu süreçte, Philae’nin iniş yapacağı noktanın belirlenmesi için kuyrukluyıldıza ait fotoğraflar Dünya’ya gönderilmeye başlandı.

Agilkia adı verilen iniş noktası, 4 kilometre genişliğindeki kuyrukluyıldızın başı olarak tanımlanan küçük ön kısmında belirlendi. Rosetta’nın 30 kilometre öteden çektiği fotoğrafta, Agilkia gözler önüne serildi:

[Fotoğraf: ESA]

Philae neler yapacak?

2015 sonuna kadar Dünya’ya veri göndermesi beklenen Philae, 67P’den yayılan gazların yanı sıra yüzeydeki mineralleri analiz edecek ve gözlemler gerçekleştirecek. Yüzeyin 20 cm derinine inecek sondajlar yapacak olan Philae, yapacağı kimyasal analizleri Rosetta aracılığıyla Dünya’ya gönderecek. 100 kilo ağırlığındaki Philae’nin elde edeceği bilgilerin kuyrukluyıldızlar ve Güneş Sistemi’nin doğumu hakkında paha biçilmez bilgiler sunması bekleniyor.

Comet Infrared and Visible Analyser (CIVA) donanımı 360 derece fotoğraf çekebilen 7 kameradan oluşan Philae, Dünya’ya 67P’nin son derece detaylı fotoğraflarını gönderecek. Keşif aracı, Rosetta’dan ayrılmadan önce aşağıdaki selfie fotoğrafı çekmişti:

 

Rossetta, Güneş sistemi içindeki milyonlarca kilometre süren 10 yıllık yolculuğu sonrası 6 Ağustos’ta kuyrukluyıldıza ulaştı ve etrafında bir yörüngeye oturdu.

Başlangıçta “Site J” adıyla adlandırılan iniş bölgesi, ESA tarafından düzenlenen bir yarışma sonucunda “Agilkia” olarak isimlendirildi. Yarışma sonunda önerdiği isim seçilen Fransa’dan Alexandre Brouste adlı şanslı gökbilim meraklısı, inişi Darmstadt’taki ESA ekibiyle birlikte takip edecek.

Her şeyin planlandığı gibi gitmesi durumunda Rossetta, “Philae” kondusunu 12 Kasım sabahı Türkiye saati ile 10.35’te kuyrukluyıldızdan 22,5 kilometre uzaklıktan bırakacak. Philae‘nin yüzeye inişi ise yaklaşık 7 saat sürecek. Bu sırada Rossetta ile Dünya arasındaki mesafe 500 milyon kilometreden fazla ve ışık hızı da sonlu olduğu için, Rossetta‘dan gelen sinyaller, 28 dakika 20 saniye gibi bir sürede Dünya’ya ulaşacak. Bu nedenle Türkiye saati ile 17.35 dolayında gerçekleşecek inişten sonra saat 18.00’de Rosetta’dan ilk haber alınabilecek.

Pek çok televizyon kanalı ve ESA TV de uzay bilimlerindeki bu tarihi anı naklen yayınlayacak. Ayrıca iniş www.esa.int/rosetta ve www.dlr.de internet sitelerinden de canlı yayınlanacak.

İnsanlığın uzay serüveni açısından bir kilometre taşı olacak bu önemli olayla ilk kez bir kuyrukluyıldız, çok yakından tanınma imkanına kavuşacak.

Rossetta’nın Dünya’dan yüz milyonlarca kilometre uzaklıktaki bu cisme ulaşması 10 yıldan fazla bir süre ve 7 milyar kilometreden daha uzun süren bir yolculuk gerektirdi. Yarın akşam, Rossetta Philae kondusunu 67P/Churyumov-Gerasimenko üzerine indirdiğinde insanlık ilk kez bizden bu kadar uzaklıktaki bir uzay görevini başarıya ulaştırmış olacak.

Philae Kondusu ve Bu Olay Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.