Röntgen Işınları Nedir Nerelerde Kullanılır

Röntgen ışınları nerelerde kullanılır, röntgen ışınları nedir kısaca bilgi vikipedi

RÖNTGEN IŞINLARI

(Fizik)

1895 yılında Alman fizikçisi Wilhelm Conrad Röntgen (1845-1923) tarafından bulunmuştur. Röntgen, bu ışınları, katot ışınlarının katı bir cisme çarpması netice­si dönüşmeleri ile gözlemlemiştir.

X ışınlı bir lambada, bir elektron kay­nağı (katot) elektronları hızlandıran bir dü­zenek, elektronları yavaşlaştırarak X ışın­larına yaya madeni bir engel (ankitatoi) bulunur.

X ışınları; Crookes tüpü denilen karan­lık katotlu tüple veya Coolidge tüpü deni­len akkor katotlu tüple elde edilebilir. Ön­celeri kullanılmakta olan karanlık katotlu top modeli, bugün yerini akkor katotlu tüp modeline bırakmıştır. Karanlık katotlu top modelinde, küresel bir ayna şeklinde olan bir katottan, katot ışınları çıkar. Crookes tüpü (veya soğuk anotlu lamba) ortasına katot ışınları ile 45°lik bir açık yapacak şe­kilde bir antikatot (platin veya tungstenden yapılmış) konmuştur.

Işınlar, bu antikatoda çarpınca bu antikatodun önündeki doğrultulara yayılan X ışınları haline dönüşür. Diğer modelde ise, Coolidge tüpü veya sıcak anotlu lambanın iç basıncı ortadan kalkmıştır. Yani havası tam boşaltılmıştır. Katot ışınlarını oluştura­cak elektronları akkor hale getirilmiş bir fi­tille elde edilmektedir. Bu fitili akkor hale getirmek için üreteç, reosta ve filaman devresi kurulur. Antikatot, tungstenden ya­pılma içi oyuk bir maddedir ve su ile soğu­tulmaktadır. Fitil elektronları fırlatan katota yerleştirilmiştir. Fitilden salınan elektronlar tüpte bulunan elektrik alanının etkisiyle, antikatoda büyük bir hızla fırlarlar. Daha sonra çarparak X ışınlarını meydana geti­rirler.

rontgenIşık ışınları ile aynı özellikle olan X ışınları frekansları; ışık ışınları daha bü­yüktür. Dalga boyları morötesi ışınlarından küçüktür ve 0,03 ile 200 Angstrum arasın­da değişen X ışınlarının diğer özellikleri; içinden geçtikleri gazları iyonlaştırır, doğ­rusal olarak ve ışık hızına eşit bir hızla ya­yılırlar. Cisimlerin bir kısmında fluorisi uyandırırlar ve fotoğraf plakalarına etki ederler, cisimlerden geçebilirler. Bu özel­likleri cismin atom ağırlığına bağlıdır.

Kısa dalga boylu X ışınları maddeden rahatlıkla geçer. Bu yüzden bu ışınlara sert ışınlar denir. Kısa dalga boylu X ışın­ları hızları büyük olan katot ışınları ile elde edilir. Uzun dalga boylu X ışınları hızları büyük olan katot ışınları ile elde edilir. Uzun dalga boyu X ışınları ise maddeden geçmekte zorlanır. Bu ışınlara da yumuşak ışınlar denir.

Röntgen Işınları Kullanım Alanları

Maddenin içinden geçe­bilme kabiliyetleri fazlaca olduğu ve çeşitli maddeler tarafından soğuruldukları için X ışınları tıpta geniş bir uygulama alanı bul­muştur. Özellikle radyoloji (Radyoskobi ve radyografi metodları bu kolun konularıdır) tomografi de insan vücudunun incelenme­sinde kullanılır. Ayrıca radyoterapide X ışınlarının canlı dokular üzerindeki etkisin­den dolayı urların veya çıbanların tedavi­sinde kullanılır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.