Ribozom Neden Tüm Hücrelerde Bulunur

Ribozom neden tüm canlılarda vardır konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Ribozom organeli virüsler hariç tüm hücrelerde bulunan bir organeldir. Ribozomlar sayesinde hücrede protein sentezlenir. Hücreye beslenme sonucunda alınan aminoasitler ribozom sayesinde proteine dönüştürülür. Proteinler hücrede en önemli unsurdur bu nedenle proteini meydana getiren ribozomlar da en önemli organel durumundadır.

Ribozomların yapısında zar yapısı yoktur bu nedenle ribozomların yapısında sadece RNA ve protein yer almaktadır. Ribozomlar hücre içinde ya bir organele bağlıdırlar ya da serbesttirler. Bir organele bağlı olan ribozomlar genellikle E.R ve çekirdek zarı üzerinde yer alır. Serbest olarak faaliyet gösteren ribozomlar ise kloroplast ve mitokondri matriksinde yer almaktadır.

Kısacası, ribozomlar hücrenin olmazsa olmaz olan bir organelidir. Çünkü hücrede mutlaka protein sentezi yapılmalıdır eğer protein sentezi yapılmazsa hücre içinde tüm işlemler aksamaktadır. Bu nedenle ribozom her hücrede bulunması gereken bir organeldir.

Ribozom Neden Tüm Hücrelerde Bulunur, Ribozom Neden Tüm Canlılarda Vardır Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.