Regaip Kandilinin Önemi Nedir

Bugün kandillerimizden biri olan Regaip Kandili olması sebebiyle Regaip kandilinin öneminin ne olduğuna kısaca değineceğiz.

Regaip Kandili; Arapça “Reğa-be” kelimesinden türemiştir. Manası ise bir şeyi elde etmek, bir şeye karşı meyilli olmak, bir şeye karşı gayret göstermek, bir şeyi istemek ve dilemek manasında kullanılır. Reğabe kelimesinden türeyerek kullanılan Regaip kelimesinin manası ise; değerli, kıymetli, fazlaca istenilen şeydir.

Regaip Kandilinin önemi ve manası Kuran-ı Kerim de açıkca geçmemiş olsa da İslamiyetin ilk yıllarından bu yana anılan ve her yıl ibadetlerle geçirilen önemli dini günlerimizden biridir. Regaip kandili dini bir önem taşımasına ek olarak bir de tasavvuf kültürü açısından önemli bir gündür.

Regaip Kandili; manevi açıdan insanların dolu dolu geçirmesi gereken bir gündür. Bu günde bol bol Kutsal kitabımız olan Kur’an-ı Kerim okunmalı, Peygamber Efendimiz’e ve ashabına salavatlar gönderilmesi, Cevşen-ül Kebir’i okunmalı, nafile namazı kılınmalı ve geçmiş günahlardan dolayı af ve mağfiret istenmeli, bolca dua edilmelidir. Çünkü bugünde edinilen duaların geri çevrilmeyeceği rivayet olunur. Ayrıca aileler, eş,dost ve akrabalar bugünde hatırlanmalıdır. Ziyaret edilmeli veya telefonla arayarak kandilleri kutlanmalıdır. Aynı zamanda bu gibi mübarek günlerde dargın ve küskünlerin barışması nasihat edilmiştir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.