Regaip Kandilinde Oruç Tutmak İçin Nasıl Niyet Edilir

Regaip kandilinde oruç tutmak için nasıl niyet edilir, bu konuda bilgi verelim.

“Niyet ettim Allah rızası için yarın ki regaip kandili müstehap orucunu tutmaya” diye niyet edildikten sonra, sadece midemize engel olmanın yanı sıra oruçlu olduğumuz sürece diğer organlarımıza da sahip çıkmalıyız. (Ağız,göz vb)

Bu önemli günde Müslümanların oruç tutmasının oldukça büyük sevabı bulunmaktadır. Kandillerde bol bol dua etmeli, Allah’a bizleri affetmesi için yalvarmalıyız.

kandil dua

REGAİB KANDİLİ NAMAZI

Bu gecede kılınacak namaz 12 rekattır.

Bu namazın kılınışı şöyledir:

Her rek’atta fatihadan sonra üç kadir suresi ile 12 adette ihlas suresi okunur. Her iki rek’atta bir selam verilerek 12 rek’at tamamlanır. On ikinci rek’at kılınıp selam verildikten sonra yerinden kalkmadan yetmiş kere ‘ Allahumme salli ala Muhammedinin nebiyyil ummiyyi ve ala alihi’ denilir. Sonra secdeye varılır. Secdede yetmiş kere ‘ subbuhun kuddusun Rabb-ul melaiketi verruhi’ denir.

Sonra secdeden kalkılarak ettahiyyatta oturulur. Ve yetmiş kere ‘Rabbiğfir ve erham ve tecavez ta’lemü’ dedikten sonra tekrar secde edilir. Secdede yetmiş kere ‘ subbuhun kuddusun Rabb-ul melaiketi verruhi’ dedikten sonra, isteklerimizi alemlerin Rabbine arz edilir. ( İhya ulumuddin, Bedir yayınları, 1974, c:1, s:555)

Regâib namazını cemaatle kılmak bid’attir. Zaten terâvihten başka hiçbir nâfile namaz cemaatle kılınmaz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.