Regaip Kandilinde Kılınması Gereken Namazlar

Kandil Gecesi Regaip Kandilinde Kılınması Gereken Namazlar

Allah (c.c) katında zamanların değerleri hep aynıdır ancak müstesna olan zaman dilimleri de mutlaka ki vardır. İşte Recep ayının ilk Cuma’sına denk gelen Regaib Gecesi bu müstesna zamanlardan biridir.

Bu geceye Regaip adını melekler Rabbimizin kullarına lütfunun çokluğu, kereminin bolluğu ve günühların bağışlanması sebebiyle vermiştir. Böylesi özel ve güzel bir geceyi elimizden geldiğince ibadetle geçirmeliyiz.

kandil dua

Peygamber efendimiz (s.a.v) bu gecede bol dua eder, namaz kılar, oruç tutar, sadaka vermeye özen gösterir ve etrafındakilere her türlü iyiliği yapardı. Bizlerde Peygamber Efendimizin (s.a.v) yolundan gidip bugün attığımız adımlara daha bir dikkat etmeliyiz.

Kimsenin kalbini kırmamalı, yardıma muhtaçlara yardım eli uzatmalı ve gönül almaya çalışmalıyız. Bütün bunların yanı sıra Regaib Kandilini oruçla karşılamalı varsa kaza namazlarımızı kılmalıyız.

Bu gecede Tesbih ve Hacet namazları kılmak yine büyük sevaptır. Hacet namazı 2 rekatta bir selam verilerek kılınır. Fâtiha-i şerîfe’den sonra her rek’atte 3 Kadir Süresi 12 İhlâs-ı şerîf okunur. Namazdan sonra 7 Salât-ı Ümmiye okunup secdeye varılır.

Secdede 70 defa: “Sübbûhun kuddûsün rabbünâ ve rabbül-melâiketi ver-rûh” okunur. Secdeden kalkıp 1 defa: “Rabbiğfir verham ve tecâvez ammâ ta’lem. İnneke entel-eazzül-ekrem” okunur. Tekrar secdeye varılıp yine 70 defa “Sübbûhun kuddûsün rabbünâ ve rabbül-melâiketi ver-rûh” okunur. Secdeden kalkıp duâ yapılır. Duâda Hz. Allâh’a c.c şu şekilde de ilticâ etmelidir: “Allâhümme bârik lenâ recebe ve şa’bân. Ve bellığnâ ramazân”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.