Recep Tayyip Erdoğan’a, Dolmabahçe Sorusu

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a, Dolmabahçe’de dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt ile yaptığı görüşmeye ilişkin, “Hangi sebeple sizinle birlikte ‘mezara’ gidecektir?” diye sordu.

Oran, TBMM Başkanlığı’na Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, “Dolmabahçe Sarayı’nda, 4 Mayıs 2007 tarihinde dönemin Genelkurmay Başkanı ile gerçekleştirdiğiniz görüşmeler hakkında, 7 Ağustos 2010 tarihinde Isparta’daki mitinginizde ‘Başbaşa yaptığım görüşmeler benimle mezara gider’ açıklamasını yaptınız” dedi.

Meclis Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu’nun sorularına ise Başbakan’ın,“Başbakan ile kendisine bağlı olan Genelkurmay Başkanı’nın haftalık görüşmelere başlaması ve asker-sivil ilişkilerinin olması gerektiği şekle dönüşmesi, Türk siyaseti açısından olumlu bir gelişmedir. Bu görüşme de haftalık olağan ve sıradan bir görüşmedir” yanıtını verdiğini hatırlatan Oran, şu soruları yöneltti:

“Sıradan ve olağan bir görüşmenin içeriği hangi sebeple sizinle birlikte ‘mezara’ gidecektir?

Kamuoyu Dolmabahçe Sarayı’ndaki bu görüşme hakkında yaptığınız iki çelişkili açıklamadan hangisine itibar edecek? Hangi açıklamanız doğrudur?

27 Nisan 2007’de yapılan Genelkurmay Başkanlığı açıklamasından sonra yapılan bu görüşmede bahsedilen açıklama hakkında da görüş alışverişinde bulunulmuş mudur?

Yapılan bu görüşme sırasında herhangi bir şekilde resmi bir tutanak tutulmuş mudur, bu tutanaklar ne zaman kamuoyuna açıklanacaktır?

Yapılan görüşmede siz ve Genelkurmay Başkanı dışında resmi göreve sahip kimler bulunmuştur, bu kişilerin görüşmede bulunma sebebi nedir?”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.