Radyoaktif Kirlenme Nedir Kısaca

Aşağıda radyoaktif kirlenme nedir kısaca olarak ele alacağız.

Radyoaktif maddeler çeşitli yollarla çevreye yayılabilir. Radyoaktif maddeler, çekirdek tepkimelerinin açığa çıkardığı zararlı ışınlar sonucunda meydana gelen maddelerdir. Bu maddelere maruz kalmak ölümcül hastalıkların yaşanmasına neden olabilir. Radyoaktif maddelerin dikkatli kullanılması gerekir.

Radyoaktif kirlenme, katı, sıvı ve gaz gibi maddelerin radyoaktif maddelere maruz kalması durumunda yaşanmaktadır. Radyoaktif kirlenme sonucunda radyoaktivite iyice artar. Bu da zararların yaşanmasına neden olur. Bu zararlar canlılar üzerinde etkili olmaktadır. Canlılara zarar veren ve genetik bozuklukların yaşanmasına neden olarak ölümlerin yaşanması anlamına gelen radyoaktif kirlenme çok zararlıdır. Bu nedenle radyoaktif kirlenmenin önüne geçilmesi gerekir. Bunun için de devletin önlemler alması gerekir.

2 yorum

  1. istediğim gibi kısa ve öz olmuş, Radyoaktif Kirlenme Nedir Kısaca ödevimi bitirmiş bulunmaktayım. 100 alırım artık, bu arada sınıfın en güzeliyim hem okul hem de Karabük birincisiyim, tembeller düşünsün. :)

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.