Pragmatizm Nedir

Pragmatizmin ne olduğunu merak edenler buraya. İşte sorularınızın yanıtı yazımızda…

Pragmatizm; Amerikan filozofları C.S.Pierce ve W. James tarafından geliştirilen felsefik düşünceler bütünüdür. Bazı toplumsal sorunları çözmek için geliştirilmiştir.

Bu görüş ile birlikte kimi düşüncelerin, politikaların ve önerilerin değerlerinin yararlılıkları, faydaları nasıl işleneceğini ve uygulanabileceğini ele alır. Bu anlayış 20. yüzyılın ilk çeyreğinde ABD’de yaygın olarak benimsenmiştir. Bu anlayışla birlikte fillerin bir şeyi öğrenmekten daha değerli olduğunu, tecrübelerin ilk ve en önemli öğreti olduğunu kabul eder. Fiiller sonucunda öğrenilen sonuçlardan her şeyden daha önemlidir.

Pragmatistler; düşüncenin işe yararlılığına göre doğru ve yanlış olduğunu tespit etmiştir. Onlara göre öncelik faydadır. Pragmatizm; bilginin doğruyla iyiyi birleştirerek nitelendirir. Yani bilgi günlük hayata sağladığı katkılara göre bir sonuç alır. Her şey pratik fayda ölçüsüne değerlendirilir. Pragmatistlere bir düşünce gerçekte de uygulanabilir olmalıdır. Bir düşünce günlük hayatta uygulanabilirse doğru adlandırılır. Bu düşüncelerin fayda sağlanması da önemlidir. Pragmatistler dünyadaki gerçeklerin kişilerin yararına ilerlemesine önem verir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.