Polise İkramiye

Polise ikramiye verilecek mi sorusunun cevabı, polise verilecek ikramiye, polise ikramiye verilmesi konusu bu yazıda.

Polislerin motivasyonunun arttırılması gerekçesiyle bazı suçların yakalanması durumunda polislere ödül verilip verilmeyeceği konusundaki tartışmalar içişleri bakanına soruldu.

Soru önergesini milletvekili Sezgin Tanrıkulu şu şekilde verdi:

“Ülkemizde suç ve suçlulukla mücadelede görevli olanlar kent merkezlerinde polis, kırsal alanlarda ise jandarmadır.

08.12.2013 tarihinde yazılı ve görsel basın organlarında Emniyet Genel Müdürlüğü kaynak gösterilerek yayınlanan habere göre, Emniyet Genel Müdürlüğü nitelikli hırsızlık suçlarında ciddi artış yaşanmasından hareketle, bu alanda mücadele için polisin motivasyonunun artırılması gerektiğine karar vermiştir.

Basına yansıyan habere göre “…Bu çerçevede hırsızlık şüphelisini yakalayan polis 2 maaş ödül alacak. Zanlı tutuklanırsa polise 4 maaş daha ödül verilecek. Böylece hırsızı yakalayıp yargı önüne çıkmasını sağlayan polis toplam 6 maaş ikramiyeyle ödüllendirilecektir.”

Ayrıca, özellikle nitelikli hırsızlık suçlarında ceza alt sınırının da artırılacağı yönünde Adalet Bakanlığı tarafından da bir çalışma yapıldığı bildirilmiştir.

Suç ve suçlulukla mücadele polis için yasal bir görevdir. Bu görevin karşılığı olarak kamu görevlileri maaş almaktadır. Uyuşturucu gibi ekonomik yönü ağır basan bir suç yönünden kolluk görevlilerinin zaman zaman ödüllendirmesine rastlanmakla birlikte, kolluk görevlisinin “yakalama ve tutuklama” kriterine bağlı olarak ödüllendirilmesi çok ciddi ve temel insan hakları ihlallerine yol açacaktır.

Yurttaşlarımızın özgürlük ve güvenlik hakları Anayasamız ve AİHS’nin 5. Maddesi ile güvence altındadır. Bu güvence “ödül sistemi” ya da “teşvik” kavramı ile heba edilemez.”

İçişleri Bakanı Muammer Güler’in cevaplaması için Tanrıkulu şu soruları sordu:

1-İçişleri Bakanlığı tarafından “teşvik” ya da “ödül” merkezli bir çalışma yapılmakta mıdır?

2-Polis ve jandarmanın “yakalama” ve “tutuklama” kriterine bağlı ödül sistemini başta AİHS olmak üzere ülkemizin tarafı olduğu uluslararası sözleşmelere uygun mudur?

3-Bakanlığınızca bu çerçevede yapılan bir çalışma var mıdır? Varsa başka hangi suç tipleri için çalışma yapılmaktadır?

4-Suç ve suçlulukla mücadele için “tutuklama” kararı veren hakimler için de bir “ödül” ve teşvik sistemine ihtiyaç var mıdır?

5-“Teşvik” sisteminin ayrıntıları kamuoyu ile paylaşılacak mıdır? Konu ilgili Sivil Toplum Örgütlerinin, İnsan Hakları Örgütlerinin ve Baroların fikir ve düşünceleri alınmış mıdır veya alınacak mıdır?

 

Polise ikramiye verilmesi konusundaki görüşlerinizi ve polise ikramiye verilecek mi tahminlerinizi yorum bırakarak paylaşabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.