Planlı Çalışmak En Büyük Amacınız Olsun

Öğrencilerimizin en çok sıkıntı çektikleri noktalardan biri planlı çalışma konusudur. Çünkü öğrencilerin birçoğu ya planlı çalışmaz ya da planlı çalışmanın mantığına inanmaz. Bu inançsızlık da sonuç olarak, öğrencinin çalışmak istememesinden kaynaklanır. Peki neden planlı çalışamıyoruz ? Dilerseniz bu konuyu öğrencinin bakış açısından değerlendirelim.

Okulda,dershanede ya da etüt merkezinde öğretmenlerimizi bizlere okuldan sonra gün içerisinde nasıl çalışmamız gereği noktasında çeşitli öğütler verirler. Çoğu zaman bu öğütleri plan tablosu halinde bizlere verirler.  Bu planlar öylesine detaylı hazırlanmıştır ki, neredeyse öğrencinin lavabo ihtiyacına kadar yer verilir. Sabah kalkma , okula gitme, okulda çıkma, eve gelme, yemek yeme, ders çalışma,oyun oynama, televizyon izleme derken gün içerisinde yer alabilecek birçok aktivite ayrı ayrı planda yer alır. Planı eline alıp inceleyen öğrenci ilk etapta , bu planı mantıklı bulur ve uygulamaya karar verir. Ancak gelin görün ki, birkaç gün sonra plandan sapmalar ve gevşemeler meydana gelir. Burada öğrencinin bir kabahati olmadığı halde, çocuk kendi kendine bu durumdan dolayı suçluluk ve tembellik duygusuna da kapılmaya başlar. ve maalesef ortaya çıkan bu kötü tablonun mimarı da planı oluşturan kişi olacaktır. Öyleyse nasıl yapmalı ?

Planlı çalışmaya karşı değiliz ancak eokul-meb.com olarak, planı hazırlayacak öğretmen, veli vs. her kimse kendisine naçizane tavsiyelerimiz olacak. Öncelikle hazırlayacağınız plan yukarıda da bahsettiğimiz gibi dakik aktivitelerden oluşmamalıdır. Şöyle ki: Öğrencinin yemek, oyun, televizyon, ders saatleri günün belirli saatlerine sıkıştırılmamalıdır. Bunu yerine bu aktiviteleri esnek zaman dilimlerine yerleştirmek hem öğrenciyi sıkmayacak hem de öğrenciye tercihte bulunma hakkı tanıyacaktır. Bizler çocuğun sadece , gün içerisinde hangi etkinliğe ne kadar zaman ayırması gerektiğine karar vermeliyiz. Çocuk dilerse okuldan gelir gelmez ders çalışmalı, dilerse oyun oynadıktan sonra çalışmalıdır. Buna en iyi çocuğun o günkü psikolojik durumu karar vermelidir.

Çocuk bazı günler ders çalışmak istemeyecektir. Bırakın esnek olsun. Çalışma isteği yoksa, zorlasanız da zaten istediğiniz verimi elde edemezsiniz. O halde, yapmamız gereken sadece esnek bir program hazırlamak ve çocuğun programda yer alan faaliyetlere gün içerisinde mümkün mertebe yer vermesini sağlamak gayesiyle çocuğa ara ara pekiştirici mahiyette telkinlerde bulunmak olacaktır.

eokul-meb.com

5 yorum

  1. planlı calısırsak hedeflerımıze ulasırız ben duzensız calısıyordum sımdı kedıme hedef belırledım gunluk prgramı var o sekılde calısıyorum hem konular bır bırıne gırmıyor hedemde gunluk ne calıscagımı bılıyorr her seyden once kendınıze bır hedef koyun ondan sonra kendinize plan yapın sonrda bırakın akısına sıkmadann gerisi gelir düzeli calısıyorum ve bu sene hedefıme ulusacagım…

  2. bence çoçuklara önce likle oyun için vakit ayırılması gerekiyor.
    sonrasında ise kitap okumalısınız.
    daha sonra bir müddet uyku, ardından tv derken vakit akıp geçecektir.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.