Pisagor Kimdir Neyi Buldu

Pisagor’un hayatı ve icatları

Pisagor kimdir ? Pisagor Yunan matematikçi ve filozoftur.

Sayıların Babası ismi ile tanınan Pisagor ve onun eğittiği öğrenciler her durumun matematik ile alakalı olduğunu, sayıları esas gerçek olduğunu ve matematik sayesinde bir çok şeyin tahmin edilebileceğini öne sürmüşlerdir.

Pisagor felsefeci, bilgelik dostu ismi ile tanınan ilk insandı. Fikirlerini yazıya dökmediğinden onunla ilgili bilgilerimiz öğrencisi olan insanların yazdıkları ve bize aktardıkları kadardır. Pisagor adına yazılan bir çok yapıt aslında onun öğrencilerinindir.

[​IMG]

 

Pisagor neyi buldu ?

Eserleri:

M.Ö. 589 senesinde İtalya’nın güneyindeki zengin liman şehirlerinden olan Crotona’ta yerleşmiştir. Burada sahip olduğu söylenen kehanet becerisi, gizem içeren ve çekici karakteri ile asil ve zengin gençleri kendisine çekmiştir ve onlarla birlikte okul açmıştır. Pisagor bu zengin gençleri matematikçiler ve dinleyiciler isminde 2 gruba bölmüştü. Basamaklı bir sistemi olan bu okula dinleyici sınıfında başlanıyordu ve eğer burada başarı elde edilirse matematikçiliğe yükseliyorlardı.

Eski Mısır kehanetçilerinin ve Babilin rahiplerinin törenlerini matematiğe dayanan işlemler ile belgeler dökülen bir müzik vasıtasıyla yapması ise müzik dalının Pisagorun düşüncesinde büyük bir öneme sahip olmasını sağlamıştır. Bu yüzden sayıların notalar ile beraber bir düzene sahip olduğunu ve o şekilde sıralandığını iddia etmiştir.

Pisagor akşam yıldızıyla sabah yıldızının aynı şey olduğunu fark eden ilk Yunanlı insandır. Pisagordan sonra da bu yıldız yıllar boyunca Afrodit ismi ile bilindi. Günümüzde ise onun Venüs Gezegeni olduğu biliniyor.

Geçmişte Pisagor Okulu adı ile tanınmış bu mektebin kendine has dersleri ve eğitme şekli vardı. Onun düşüncelerine göre bir okul düzeni geliştirilmişti. Pisagor’un mistik görüşleri sayılarla bütünleşince dünyayı sayılar ile sembolize etme görüşü ve sonuç olarak da Pisagorculuk ismi verilen bir görüş oluşturulmuştur.

Bulduğu pisagor teoremi matematik alanındaki en önemli icatlardandır. Bu teorem 2600 sene önce bulunmuştur ancak günümüzde de hala geçerlidir, bu da önemli sayılmasının esas nedenidir. Onun adı 2600 senedir hatırlatan, onun şöhret kazanmasını sağlayan ve ebedi olarak da geçerliliğini koruyacak olan bu teorem dik üçgenler ile ilgilidir. Bir dik üçgenin dik olan kenarlarının karelerini alıp toplarsak bu toplamın hipotenüsün karesine eşit olduğunu görürüz. İşte pisagor teoremi bunu ortaya koymuştur.

Pisagor’un matematik alanına ek olarak fizik,felsefe, müzik ve astronomi dallarında da bulduğu yenilikleri kıskanan bir grup politikacı, insanları bu bilim adamına karşı kışkırtmışlardır ve halk ayaklanıp Pisagor’un okulunu yakmıştır. Pisagor ve öğrencileri bu yangında hayatlarını kaybetmiştir.

5 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.