Piri Reis Kimdir Dünyanın Kaderini Değiştiren Adam

Dünyanın bugün geldiği noktada hiç şüphesiz çok büyük katkısı olan Piri Reis Kimdir … Piri Reis, evrensel anlamda ün yapmış Osmanlı bir denizcidir. Piri Reis deyince akla haritalar gelir. Dünya haritaları ve denizcilik ile ilgili yazdığı kitapla ün salmıştır. Piri Reis’in tam olarak ne zaman doğduğu belli değil. Kimi kaynaklarda belirli tarihler yer alsa da bunlar tahmine dayalı tarihlerdir. Tahminen 1465-1470 yılları arasında Gelibol’da dünyaya gelmiştir. 1554 yılında Mısır’ın Kahire kentinde hayatını kaybetmiştir. Takma adı Piri Reis olan denizcinin asıl ismi Muhiddin Pirî’dir.

Karamanlı bir ailenin oğlu olan Ahmet Muhyiddin Pîrî’nin ailesi Fatih Sultan Mehmed döneminde padişahın direktifi ile Karaman İstanbul’a tehcir (göç) ettirilen ailelerdendir. Aile bir müddet İstanbul’da hayatını sürdürmüş, sonra Gelibolu’ya yerleşmiştir. Pîrî Reis’in babası Karamanlı Hacı Mehmet, amcası ise yine meşhur denizci denizci Kemal Reis’tir.

Pîrî denizcilik hayatına amcası Kemal Reis’in yanında başladı; tahmini 1487-1493 yıllarında Kemal Reis ile beraber Akdeniz’de korsanlık yaptılar. Pîrî Reis, Osmanlı Devleti Donanması’nın Venedik Donanması’na karşı sağlamaya çalıştığı deniz kontrolü savaşında Osmanlı donanmasında gemi komutanı olarak görev yaptı, böylece ilk olarak bir mücadelede savaş kaptanı oldu.

Pîrî Reis, 1523 yılındaki Rodos seferi esnasında da Osmanlı Donanması’na iştirak etti. 1524’de Mısır seyrinde kılavuzluğunu yaptığı sadrazam (bugünkü başbakan) Pargalı Damat İbrahim Paşa’nın onayı ve desteğini alınca, 1525’da gözden geçirdiği Kitab-ı Bahriye’sini İbrahim Paşa aracılığıyla Kanuni’ye ithaf etti.

Pîrî Reis’in 1526’ya kadar olan hayatını okumak isteyen okuyucular Kitab-ı Bahriye’den bu önemli kişinin hayatına dair bilgiler edinebilirler. Pîrî Reis, 1528 yılında, birincisinden daha detaylı olan ikinci dünya haritasını çizerek tamamladı.

Piri Reis’in 1528 yılında çizdiği ikinci haritasından günümüze ulaşan parça, oldukça büyük bir dünya haritasının kuzey batı köşesi olup Atlas Okyanusu’nun kuzeyini, kuzey ve orta Amerika’nın henüz keşfedilmiş kıyılarını ve Grönland’dan Florida’ya uzanan kıyı şeridini ihtiva eder. İlk haritadan daha büyük ölçekli ve gelişkin olan ikinci harita, teknik düzey olarak değerlendirildiğinde döneminin en iyi haritasıdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.