Pedagojik Formasyon Veren Üniversiteler

Pedagojik Formasyon İçin ALES Şartı Getirildi, Peki 2018 2019 Öğretim yılında hangi üniversiteler Pedagojik formasyon verecek, gelişmeler sayfamızda …

Üniversitelerin ilgili eğitim fakültesinden mezun olan öğrencinin öğretmenlik olabilmesi için mutlaka Pedagojik formasyon sertifikası alabileceği bir kursa katılmış olmalıdır. Hangi, üniversitenin ne kadar kontenjan ile kurs açabileceğini düzenleme yetkisi YÖK’tedir. YÖK yıllık bazda incelemeler yaparak düzenli olarak baraj puanlarını, kurs düzenleyebilecek üniversiteleri ve öğrenci kontenjanlarını değişmektedir. 2013-2014 dönemi için henüz bu konuda YÖK tarafından yapılmış resmi bir açıklama yoktur. Ancak Pedagojik formasyon veren üniversiteler 2018 2019 öğretim yılı için bugünlerde yayınlanacak, yayınlandığında bu sayfada olacak.

2018 2019 Öğretim Yılında Pedagojik Formasyon İçin 20 Bin Kontenjan Ayrıldı, ALES Şartı Geldi

YÖK’ten yapılan yazılı açıklamada, Yükseköğretim Kurulunca geçen yıllarda izin verilen üniversitelerde yürütülen pedagojik formasyon sertifika programlarına, 2013-2014 öğretim yılından itibaren öğrencilerin alanlara göre ayrılacak kontenjanlar dahilinde, merkezi olarak ÖSYM tarafından yerleştirilmesine karar verildiği bildirildi.

Geçmiş yıllarda öğrencilerin akademik başarı ortalamalarına göre yapılan söz konusu yerleştirmede, 2013-2014 öğretim yılından itibaren Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) sonuçlarının da kullanılacağı belirtilen açıklamada, bununla ilgili kısa bir açıklamanın ÖSYM tarafından yayımlanan ALES 2013 Sonbahar Dönemi Kılavuzunda yer aldığı da hatırlatıldı.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Bu sınavın sonuçları üç yıl geçerli olduğundan son üç yıl içinde ALES’e girmemiş olanların, programa başvurabilmek için Kasım 2013 ayında yapılacak sınava katılmaları gerekmektedir. Pedagojik Formasyon Sertifika Programları için toplam kontenjan sayısı 20 bin olarak belirlenmiş olup başvurular ALES 2013 Sonbahar Dönemi sonuçları açıklandıktan sonra alınacaktır.

Konuyla ilgili çalışmalar devam etmekte olup programa internet üzerinden online başvuru ve yerleştirme sistemi ile ilgili ayrıntılı bilgiler, programın uygulanmasıyla ilgili usul ve esaslar, önümüzdeki günlerde YÖK ve ÖSYM web sayfalarından ilan edilecektir.”

yeni_yurt[1]

2010 yılına kadar tezsiz yüksek lisans eğitimi kapsamında verilen pedagojik formasyon eğitimi, YÖK tarafından değiştirilerek, her sene yapılacak detaylı inceleme sonrası belirlediği üniversiteler tarafından sertifikalı eğitim verilmesi şekline dönüştürülmüştür.

2014 senesine ait YÖK tarafından belirlenecek üniversiteler ve kontenjanlar açıklandığında yine sizleri bu sayfalardan haberdar edeceğiz. Pedagojik formasyon eğitimlerine giriş koşulları, alınabilecek dersler gibi detayları merak edenler sayfamızı takip edin. Pedagojik formasyon veren üniversiteler açıklandığında bu sayfada yer alacak.

2018 2019 Pedagojik Formasyon Veren Üniversiteler Hakkında Sorularınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

4 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.