Pedagojik Formasyon Kontenjanları ve Başvuru Şartları

Pedagojik Formasyon başvuru şartları, Pedagojik Formasyon Kontenjanları 2018 2019

YÖK’ten pedagojik formasyonla ilişkili bir açıklama geldi. Açıklama   pedagojik formasyon kontenjanlarına ALES ‘ten elde edilen not dahilinde yerleştirilmeyi kapsıyor.

Pedagojik Formasyon Kontenjanları, Pedagojik Formasyon Şartları, 2018 2019 Pedagojik Formasyon Kılavuzu ÖSYM haberimiz.

İŞTE YÖK’DEN GELEN AÇIKLAMA ŞU ŞEKİLDE;

Yükseköğretim Kurulu tarafından geçen senelerde müsaade edilen üniversitelerimizde  uygulamaya konulan pedagojik formasyon sertifika programlarına,  2013-2014 eğitim-öğretim senesinden itibaren öğrencilerin, alanlara bakılarak karar verilecek kontenjanlara göre, merkezi olarak ÖSYM’nin yerleştirme yapması kararı çıkmıştır.

formasyon

Geçen senelerde öğrencilerin akademik başarı ortalaması kapsamında gerçekleştirilen yerleştirme artık Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı sonuçlarına göre gerçekleştirilecektir. Bu hususu içeren açıklama, ÖSYM’ce yayınlanan ALES  2013 Sonbahar Dönemi Kılavuzunda, sınava ilişkin Genel Bilgiler, Temel İlke ve Kurallar başlığı altında 1.8. maddede, “Yükseköğretim Kurulunca müsaade edilen yükseköğretim kurumlarındaki öğretmenlik sertifika programlarına öğrenci seçme ve yerleştirme işlemlerinde de artık ALES sonuçları esas tutulacaktır. Öğretmenlik sertifika programlarına başvurmayı arzu eden kişilerin ALES’e girmesi şarttır” biçiminde belirtilmiştir. ALES’ten elde edilen sonuçlar üç yıl kullanılabilir olduğundan son üç yıl içinde ALES’e girmemiş kişilerin bu pedagojik formasyon programına başvurmaları için Kasım 2013 tarihinde gerçekleşen sınava girmiş olmaları şarttır.

Pedagojik Formasyon Başvuru Kılavuzu İçin Tıklayın

Pedagojik Formasyon Sertifika Programları için toplam kontenjan 20 bin ile sınırlıdır. Bu kapsamda ALES 2013 Sonbahar Dönemi sonuçlarının duyurulmasıyla birlikte başvurular kabul edilecektir. Bu hususta çalışmalar sürüyor. Bunlara ek pedagojik formasyon programına internetten online başvuru ve yerleştirmeye dair detaylar, programın geçerliliğine ilişkin biçim ve şartlar, birkaç gün sonra YÖK ve ÖSYM’e ait resmi web adreslerinden kamuoyuna duyurulacaktır.

Pedagojik Formasyon Kontenjanları ve Başvuru Şartları Hakkında Soru ve Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.