Pedagojik Formasyon Eğitimi İçin ALES’e Girmek Şart

Pedagojik Formasyon Almak İsteyen Fen Edebiyat Fakültesi Mezunlarının Artık ALES’e Girme Şartı Var. 2013 ALES Son başvuru tarihi ve başvuru şekilleri aşağıdaki gibidir. ALES başvuru tarihlerini kaçırmayınız.

Yarından itibaren ALES başvuruları başlıyor. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi resmi internet sayfasında yapılan açıklamaya göre 2013 yılı Sonbahar Dönemi Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınav (ALES) başvurma tarihleri 11-20 Eylül 2013 olarak açıklandı.

Üniversitelerde öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, eğitim öğretim planlamacısı, çevirici kadrolarına dışarıdan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolardan atanabilmek, pedagojik formasyon eğitimi ya da lisansüstü eğitimi almak için ALES’e girmek gerekiyor. Sanatta yeterlik ve doktora öğrencileri için ALES’e girme zorunluluğu ise olmayacak.

Öğretim elemanı istihdam edilmesi ve kamu kurumlarından lisansüstü eğitimi için yurt dışına gönderilecek adayların seçiminde de ALES sonuçları göz önünde bulundurulacaktır.

Sınava, üniversiteden mezun olabilecek durumda olanlar, mezunlar ile denklik belgesi almış olan yurt dışında üniversite eğitimi almış olanlar girebilir. Ayrıca yabancı uyruklular da ALES’e başvurabilecek.

3 yorum

  1. Velilerin gençlerin pisikolojisiyle gerçekten ösym çok güzel oynuyor zaten fen edebiyat fakültelerinin öğretmenlik bölümleri kapatıldı.Formasyonu her öğrenci okulundan alır diye beklerken birde alez şartı çıkartınız.Zaten yeterince ağır dersler gören öğrenciler sayenizde inşallah atanmayı başarırlarsa pisikolojisi bozuk öğretmenler olarak atanacak.Sıkıntınız alez sınavlarından alınacak paralar ise dürüst olun zorluk çıkartmayın türk halkı evladı için fedakardır onu sınavsızda verir.Bu dünyanın birde öbür tarafı var orda kul hakkı sınavını verebilecek olanlara geçmiş olsun.

  2. anlamadığım bu alese başvurucaz ama başvurularda lisans üstü var birde akademik personel ve diğer var bu 3.ünden hagisi işaretleyecez pedagojik formasyon için

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.