Paylaşmak İle İlgili Atasözleri Ve Anlamları

Paylaşmak ile ilgili atasözlerinin neler olduğunu ve anlamlarını merak edenler sorularının yanıtını yazımızda bulabilirler.

İşte paylaşma ile ilgili atasözleri şunlardır;

Verirsen doyur, vurursan duyur: Bir kimseye yapılacak yardım onun işine yaramalıdır. Yapılan yardım mutlaka karşı tarafın dertlerine deva olmalı ve gereksinimini gidermelidir. Yapılan yardım gelişi güzel bir konuda yapılırsa bu yardımdan sayılmaz. Çünkü bu bir işe yaramaz.

Az veren candan çok veren maldan: Durumu çok iç açıcı olmayan kimselerin elindeki imkanlardan ufak bir nebze birine yardım etmesi oldukça değerlidir. Öyle ki bu zengin kişinin verdiğinden de daha makbuldur. Çünkü; zengin kişiler birine yardım ederken bunu kendi imkanlarından feragat ederek yapmaz.

Veren eli herkes öper: Yardıma ihtiyacı olan kişilere, maddi durumu kötü olan kişilere yardım etmek ve cömert olmak toplumca hoş görülen bir davranıştır. Bu gibi kimseleri herkes sever ve sayar.

Verip pişman olmaktansa, vermeyip düşman olmak yeğdir: Bir kişiden alınan borç söz verilen zamanda ödenmediğinde veren kişinin yaptığı iyilikten dolayı pişmanlık duymasına neden olur. Ancak istenen yarımı geri çevirince de kişi yaptığından üzüntü duyar. İki durumda da üzüntü duyulur. Fakat vermediğinde parası cebinde kalacaktır. Bu nedenle insanlar sadece üzüntü duymayı tercih ederler.

Komşu Komşunun külüne muhtaçtır: Bir insan sıkıntılı zamanında ilk yardım en yakını olan komşularından ister. Kimi zaman çok önemli olmayan bir durumda dahi ilk yardıma koşan komşulardır. Bunun için komşularımızla daima iyi münasebetlerde bulunmalıyız. Karşılıklı talep edilen yardımları geri çevirmemeliyiz.

3 yorum

  1. Çok çok güzel olmuş ellerinize emeğinize yüreğinize sağlık çok güzel olmuş
    Ben beş yıldız veriyorum.Aferim.Sizin sayenizde çok mutlu oldum. Teşekkürler.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.