Patatesin İçindeki Vitaminler Nelerdir

İnsanların olmazsa olmaz bir ihtiyacı olan beslenme güncelliğini sürekli koruyan bir konudur. Bu yazımızda sizlere bir besin türü olan patatesin içindeki maddeler konusunda bilgiler vereceğiz.

Patates, Avrupa ve ABD gibi ülkelerde mutfaklarda vazgeçilmez bir besin türüdür. İnsan vücudu için son derece faydalı olan bu bitki türünün hemen kabuğunun altında bir çok mineral ve vitamin bulunmaktadır.

Uzmanların patates konusunda yaptığı açıklamalara göre; bu bitkide %20 oranında karbonhidrat, bol oranda B ve C vitaminleri, protein, kalsiyum, demir ve çok fazla miktarda potasyum bulunmaktadır. Ayrıca patetesin içinde kalori oranı oldukça düşüktür.

Bir insan günlük C vitamini miktarının 1/3 ünü ise orta boy bir patatesten karşılayabilmektedir. Böylece sindirim sistemi de bu bitki sayesinde kolay hale gelmektedir çünkü bağırsaklar, böbrekler ve kan bu besin maddesi sayesinde temizlenmektedir ve kabızlığın önüne geçilmektedir.

Ayrıca patatesin göz ardı edilmemesi gereken bir özelliği de insan vücudunu kansere karşı koruyup yorgunluğu almasıdır.

Patatesin İçindeki Besinler Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.