Pasaport Alırken Parmak İzi Uygulaması

Pasaport alırken parmak izi uygulaması hakkında bilgi kısaca

Pasaportunu yenilemek isteyen vatandaşları yeni bir uygulama bekliyor olacak. Geçen hafta içinde yayınlanan genelgeye göre parmak izi veren kişilerin bunu ibraz etmeleri gerekiyor. Bu da pasaport alırken uzun kuyruklara katlanmak demek.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün geçen hafta perşembe ve cuma günü Pasaport Şube Müdürlükleri’ne gönderdiği yazıya göre pasaport alacak ya da yenileyecek olanların parmak izi kontrolü ve teyidi gerekiyor. Pasaport almak için şubelere başvuran kişiler ise uygulama karşısında şaşkın. Bu durumda pasaportu alabilmek için daha önceki parmak izi kaydının tekrar ibraz edilmesi gerekiyor ve bu da yanında böyle bir belgesi olmayanların tekrar sıraya girip parmak izi kaydının teyidi için beklemesi demek. Bu vatandaşlar sıra kendilerine geldiğinde isimlerini yazdırıp parmak izi kayıt numaralarının çıkmasını bekliyor.

Yeni uygulama dolayısıyla şubelerde uzun kuyruklar oluşuyor ve bekleyenler artıyor. Vatan Caddesi’nde yer alan İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden pasaport almak isteyen kişiler parmak izi numaraları için bugün tam 2 saat bekledi.

Yetkililer bunu iş yükünü iki katına kadar çıkaran bir uygulama olarak değerlendiriyor ve uygulama doğru bulunmuyor. Bu durumda vatandaşların parmak izi kayıtlarını yanlarında getirmesinde fayda var.

Pasaport Alırken Parmak İzi Uygulaması Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.