Parmağı Ağzında Kalmak Deyiminin Anlamı

İnsanoğlu hayatı boyunca bir çok olaya maruz kalır ve bu olaylar karşısında acıma, şaşırma, mutlu olma, sevinme, üzülme gibi bir çok duyguyu yaşarlar hatta bazen öyle bir duygu karmaşasına girerler ki bir kaç duyguyu aynı anda yaşayabilirler.

İnsanlar hayatlarında yaşadıkları bazı olayları kolay kolay unutamazlar bunun nedeni; o olayların insanlara yaşatmış olduğu duygulardır bu nedenle de insanları derinden etkileyen olaylar insanların zihninde kalıcı olur. Tüm bu durumlar için ise olayları, insanların duygu ve düşüncelerini anlatan bir çok deyim dile getirilir. “Parmağı azında kalmak” deyimi de bunlardan birisidir.

Bireyler yaşadıkları ya da tanık oldukları bazı olaylarda  şaşırırlar ve şaşkınlıklarına hakim olamazlar; bu duyguları doğrultusunda hal ve hareketlerini sergileyerek tepki verirler. İnsanların bu ruh halini ve bu duyguları karşısında gösterdikleri hal ve hareketlerini “Parmağı ağzında kalmak” deyimi ile ifade edilir. Yani “Parmağı ağzında kalmak” deyiminin sözlük anlamı çok şaşırmak anlamındadır.

Örnek Cümle: Beni karşısında görünce parmağı ağzında kaldı.

Parmağı Ağzında Kalmak Anlamı Hakkındaki Görüşlerinizi Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.