Paratoneri Kim Buldu – Paratoneri Kim İcat Etti

Paratoneri kim icat etti, paratoneri kim buldu

Yüksek binaların, gökdelenlerin ve camilerin tepelerindeki uzun çubuklar hepimizin zamanında dikkatini çekmiş ve bir şekilde bu çubukların adlarının paratoner olduklarını öğrenmişizdir. Bu uzun çubukların aslında çok önemli görevleri vardır. Yıldırımların yüksek yapılara zarar vermemesi adına oradan doğan elektriği kısa yolla toprağa aktaran cihazlar olan paratonerler bu yapıların olmazsa olmazlarındandır.

Toprakla bulut arasındaki etkileşimden doğan yıldırım, genelde hava iletkenliğinin fazla olduğu yerlere düşerler. Zamanında bunu keşfeden ve bu etkileşimi topraklayarak zararı önleyen bir cihaz yapma fikri ilk olarak 1760 yılında Benjamin Franklin’den çıkmıştır. İlk olarak sivri uçlu demirin bir ucunun toprağa başlanmasıyla oluşan paratonerde, demir yerini zamanla platine bırakmıştır. Paratoneri ilk evinde deneyen Franklin, yıldırımda elektrik yükü olduğu teorisini de açıklamıştır.

Franklin tarafından yayınlanan “New Experiments and Observations in Electricity” adlı gözlemleri, Fransız fizikçi M.Delibard hayata geçirerek kır evine deney amacıyla bir paratoner taktı.10 Mayıs 1752’de 25 metre yüksekliğindeki bu paratoner binanın üzerinden yıldırımı çekti ve toprağa iletti. Böylelikle Franklin’in tezi doğrulanmış ve kesinleşmiş oldu. Bu haberlerin ardından Franklin Amerika’da Philadelphia’daki Akademi binasına ve Indepencence Hall’e paratoner takarak cihazı yaymaya başladı.

Paratonerin İcadı İle İlgili Yorumlarınızı Bekliyoruz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.