Paranın Tarihsel Gelişimi Kısaca

Aşağıda paranın tarihsel gelişimi kısaca olarak ele alacağız.

Para, ticaretin gelişmesiyle ortaya çıkmıştır. Ticari faaliyetlerin yapılması ve tarım ve hayvancılığın gelişmesi matematiğin gelişmesi ile ticaretin gelişmesiyle paranın bir ihtiyaç olarak ortaya çıkmasına neden olmuştur. Takas yollu ticaretin değerini kaybetmesi paranın kullanılmasını sağlamıştır.

Parayı bulan uygarlık Lidyalılar olarak bilinmektedir. Lidyalılar tarihte parayı icat eden toplum olarak ticaretin gelişmesini sağlamışlardır. Madenlerin işlenmesi ve para olarak kullanılasıyla altın paranın kullanımına geçilmiştir. Demir ve bakırdan sonra altın kullanılmıştır. Altın rezervlerinin dışında bir de piyasada kağıt para  olarak kullanımı ise yüzlerce yıl sonra günümüze yakın dönemlerde gerçekleşmiştir.  Günümüzde devlet bankasındaki altın karşılığında piyasada kağıt para bulunmaktadır.

2 yorum

  1. süpersiniz, ödevim Paranın Tarihsel Gelişimi Kısaca kısa olsun istiyordum. açıkçası bu kadar özenli hazırlanmış yazı için şanslıyım, bana katılanlar yorum yazsın :)

  2. süpersiniz, ödevim Paranın Tarihsel Gelişimi Kısaca kısa olsun istiyordum. açıkçası bu kadar özenli hazırlanmış yazı için şanslıyım, bana katılanlar yorum yazsın :)

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.