Paragrafta Kişilik Belirleme

Paragrafta Kişilik Belirleme Konu Anlatımı, Paragrafta Kişilik Belirleme Soruları Örnekleri

Üniversiteye giriş sınavında bu konuyla ilgili sorular he­men hemen her yıl karşımıza çıkmaktadır. Konu edinilen kişi bir sanatçı, eleştirmen olabileceği gibi herhangi bir insan veya topluluk da olabilir. Kişilik belirleme soruları “Konu edilen kişiyle ilgili aşağıdakilerden hangisine varılabilir?” şeklindeki soru tipiyle ana düşünce sorularına benzer.

ÖRNEK SORU

“Çok defa sonuna kadar duyup sonlarını da öğrendiğim romanların, çoktan bitmiş öykülerin kişilerini yeni bir hayatta yaşatabileceğim kuruntusuna kapıldım, Bu söze dökemeyeceğim, ayrıca kimsenin tahmin edemeyeceği kadar heyecan verirdi. Bazen bir hayal dünyasında, hele okuduğum kitap el veriyorsa, kendimi olduğumdan başka görür, artık yaşamak istediklerimi yaşar, başka kişilerin kimliğine bürünür, nice serüvenlere atılır, yine sevinçler, acılar duyardım. Öyle kaç kez hayatları ve romanları değiştirdim, hayalimde onları yeniden yaşattığım, kaleme aldığım oldu.”

Yukarıdaki parçada sözü edilen kişiyle ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi söylenemez?

A)   Hayal dünyası gelişmiş bir yazardır.

B)   Karamsar bir yazardır.

C)   Okuduğu eserlerin kişileriyle özdeşim kurar.

D)   Yaşamak istediklerini kitaplarda yaşar.

E)   Okuduğu romanları yeniden yazar.

CEVAP

Bu parçada yazarın “çoktan bitmiş öykülerin kişilerini” kendi yazdığı romanlarda yeniden yaşatması onun yaşam sevinciyle dolu, umutlu bir yazar olduğunu gösterir. Bu yazara karamsar diyemeyiz. Doğru seçenek B’dir.

Paragrafta Kişilik Belirleme Hakkında Sorularınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.