Panayır Nedir Kısa Bilgi

Panayır Ne Demektir, Panayır Nedir Kısa Bilgi

Bu yazımızda eski bir tabir olan panayır kelimesinin üzerinde duracağız.

Geçmiş zamanlarda ticaret amaçlı düzenlenen ve bir kaç gün ya da bir hafta gibi uzun süreliğine kurulan pazarlara panayır denmektedir.

Eskiden topluluk halinde yaşayan insanlar, ellerinde bulunan ürünleri tanıtmak ve takas amacıyla panayırlar kurmuşlardır.

Panayırların günlük yaşam için önemi büyüktür. Çünkü panayır olduğu zaman birbiriyle savaş halinde olan toplumlar barış sağlarlardı. İnsanlar hem alış veriş hem de takas amacıyla panayırlara akın ederdi.

Peygamberimiz gelmeden önce Araplar tarafından kurulan panayırlara dışarıdan da bir çok insan gelmekteydi. Dini amaçla gelen bu insanlar, gelmişken mallarını bu panayırlarda tanıtıp aynı zamanda da alışveriş yapmaktaydılar.

Roma ve Yunan toplumlarında da aynı amaçla kurulan panayırlar, bir anlam ifadesi amacıyla olimpiyatların yapılacağı zamana denk getirilirdi.

Günümüzde halen Anadolu ve Trakya bölgelerinde panayırlara rastlanmaktadır. Bu panayırlarda hayvanlar ve eşyalar satılmaktadır. Panayırlar şimdilerde isim değişikliği ile festival olarak anılmaktadır. Kayısı festivali, karpuz festivali, üzüm festivali, kiraz festivali gibi adlarda pek çok festival düzenlenmektedir.

Panayır Nedir ve Panayır Tarihi Hakkında Sorularınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.