Pamukkale Travertenleri Nasıl Oluşmuştur

Ülkemizin en önemli turistik mekanlarından olan Pamukkale Travertenlerinin nasıl oluştuğunu araştırdık ve sizlerle paylaşacağız.

Pamukkale Travertenleri, Denizli’de bulunan sıcak su kaynaklarının doğal yollarla traverten yataklarına gelerek yüzeye çıkması ile oluşan kaynaklardır.  Sıcak su travertenlerin katmanlarına dökülerek oluşan farklı çöküntülerdir. Burada oluşuma neden olan su; kalsiyum ve hidrokarbonat bakımından zengindir. Oluşuma neden olan suyun derecesi 56 derecedir.  Ayrıca bu su havayla temas ettiğinde bazı kimyasal değişimlere neden olur. Bu değişimler sonucunda karbonat çökeltileri meydana gelir ve beyaz renkte sert bir zemin oluşum gösterir.

Pamukkale etrafındaki sıcak termal suların kaynağı yine oradaki fay hatları ve jeolojik olaylardır. Denizli’de 35-100 derece aralığında sıcaklıklarda 17 tane sıcak su alanı bulunur.  Pamukkale’nin kaynağı antik devirlere dayanır.  Buradan çıkan termal su 320 metre civarındaki bir yolu aşarak travertenlere ulaşır. Pamukkale travertenlerinin kat kat şeklindeki biçimi kimyasal tepkimeler nedeniyle çökelen kalsiyum nedeniyledir. Travertenlerin biçimi bu şekildedir. Denizli Pamukkale Travertenleri bu doğal ve olağanüstü güzelliği ile her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapmıştır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.