Pabucu Dama Atılmak Kompozisyon

Pabucu dama atılmak deyimi ile ilgili kompozisyon, pabucu dama atılmak kompozisyon

Pabucu dama atılmak deyimi günlük hayatta sık sık kullanılan bilinen bir deyimdir. Esasında deyim olmasına rağmen Osmanlı döneminde uygulanan bir şeydi. Bu sözün anlamı deyim olarak bir eşyanın modası geçtiğinde onun yerine daha iyi ve daha yeni olanını almak, diğerini kullanmamaya başlamak anlamına gelir. Örneğin ebeveynler büyük evlatlarına senin pabucun dama atıldı sözünü kullanırlar. Bu söz ile anlatmak istedikleri onun yeni bir kardeşinin olduğu ve o kardeşle daha çok ilgilenmeli gerekdiğidir.

Aynı durum konutumuzda iki otomobilimiz bulunuyorsa eski olanı çok kullanmayıp yeniyi daha çok sevdiğimiz hallerde de kullanılır. Yani eski otomobilin pabucu dama atılmıştır. Bu şekilde bir çok örnek verilebilir. Ancak en çok kullanıldığı yer ailede büyük evlatlara söylenişidir.

Osmanlı zamanında ise pabucu dama atılmak deyimi esasında ayakkabı üreten kişiler için kullanılırdı. Bir birey Osmanlı döneminde yeni bir pabuç aldığında veya onu tamir ettirdiğinde sıkıntı ortaya çıkarsa heyete şikayetlerini bildirirdi. O devirdeki tüketici hakları heyeti gibi insanların sorunlarını ve isteklerini değerlendiren bir heyet vardı. Neticede bu heyet tüketici kişinin haklı olduğuna karar verirse ayakkabıyı satan kişiye para cezası verir ve alıcı kişiye ayakkabının ücreti geri verilir. İbret olması için de ayakkabı satıcısının mağazasınının çatısına o eski ayakkabılar atılırdı.

Bu deyimin oluşma noktası da budur. Dama bırakılan ayakkabıları diğer alıcılar gördüğünde o dükkana gitmeyip başka yerlere giderlerdi. Yani özetle dama bırakılan ayakkabılar o mağazanın satıcısı için kötü bir reklamdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.