Özel okulların yemekhane fiyatları

Türkiye Yemek Sanayicileri Federasyonu (YESİDEF) Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Hakan Ay, bazı özel okulların yarım gramajlı yemekleri fahiş fiyatla sattığını iddia ederek yemekhanelerin Maliye Bakanlığı tarafından denetlenmesini istedi.

Ay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yeni eğitim-öğretim yılının başlamasıyla birlikte bir çok okulun yemekhanesinde öğrenciye yemek hizmeti de sunduğunu belirtti.

Özel okullar ile devlet okullarındaki yemekhane sorunlarının farklı olduğunu ancak tüm yemekhanelerin ilgili bakanlıklar tarafından mercek altına alınması gerektiğini kaydeden Ahmet Hakan Ay, ”Bazı okullar velilerden günlük 10-12 lira yemek parası alıyor ama yemek yapan fabrikalara 5 lira veriyorlar. Okulların, yemekhanelerin üzerinden rant sağlama işine son vermesi gerekiyor. Federasyon olarak Maliye Bakanlığı’nı göreve davet ediyoruz. Özel okulların yemekhane fiyatlarının denetlenmesi gerekiyor” diye konuştu.

Okul kayıt işlemleri sırasında veliden eğitim, servis ve yemek ücretinin birlikte alındığını dile getiren Ay, şöyle konuştu:

”Özel okulların toplam ücretinin içinde ayrı giderler yer alıyor. Yemek ücreti de bunlardan biri. Dolayısıyla bazı okul yönetimleri veliye hoş görünmek için eğitim masrafını düşük gösteriyor ve yemekten aldığı parayla giderlerini karşılıyor. Ağır sektörlerde çalışan yetişkinlere tabldot yemek 5 liraya satılırken, 7-12 yaş arasındaki çocuklara yarım gramaj 10-12 liraya veriliyor.

Türkiye Yemek Sanayicileri Federasyonu olarak İstanbul, İzmir gibi büyükşehirlerdeki özel okullarda verilen yemekhane hizmetini, kalitesini, ücretini araştırıyoruz. Bazı okulların yemekhane üzerinden rant sağlama işine son vermesi gerekiyor.”

”Kantinciler hangi fabrikalardan yemek alıyor?”
Devlet okullarında da öğrencilere sunulan yemek hizmetinin denetlenmesi gerektiğini söyleyen Ahmet Hakan Ay, bazı devlet okullarında yemek işinin kantincilere bırakıldığını ifade etti.

Okullarda kantinlerin ihale sistemi ile devredildiğini anlatan Ay, şöyle devam etti:”Bazı okullar kendi yemeklerini yapıyor ancak bazıları da yemek fabrikalarından yemek alıyor. Okulların yüzde 70’i bu işi kantincilere bırakmış durumda. Kantinci fabrikayı buluyor, yemeği de satıyor. Ancak araya fark koyuyor. Kantinciler mutlaka korunmalı ama kantinci de kendi işini yapmalı. Yemekhaneler yemek sanayicilerine bırakılmalı. Biz kantincilerin hangi fabrikalardan yemek aldığını bilmiyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı kantincilerin yemek satışını durdurmalı. Biz bu konuda Milli Eğitim Bakanlığı’na destek vermeye hazırız.”

Ahmet Hakan Ay, okullardaki yemekhane hizmetinin kaliteli hale getirilmesiyle zehirlenme, obezite, yetersiz beslenme gibi risklerin de ortadan kalkacağını sözlerine ekledi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.