Özel Okullara Devlet Desteğinde Değişiklik

Çocuğunu özel okullarda okutmak isteyen aileler için devlet tarafından verilen desteğin koşulları MEB tarafından değiştirildi. Bu durumda herhangi bir sebep ile nakil isteyen veliler devletten aldıkları desteği kaybedecek.

Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğinde yapılan değişikliğe göre çocuğunu özel okula göndermek isteyen veliler için yeni bir düzenlemeye gidildi. Anaokulu, ilkokul, ortaokul ve liseler için özel okula kayıt yaptırmak ve devlet desteği almak için başvurular ağustos ayında başlayacak. Bu başvurular e-okul ve MEBBİS üzerinden yapılacak. Yapılacak olan başvuruların sonuçlarının ise eylül ayında açıklanması bekleniyor.

Yapılan açıklamaya göre özel okullara ön kayıt yaptırarak ardından sağlık veya farklı nedenlerle nakil isteğinde bulunan veliler devlet desteği hakkından vazgeçmiş sayılacak. Çünkü yönetmelikte yapılan değişiklikte, eylül ayında nakil isteyen öğrencilerin eğitim öğretim desteği hakkını kaybedeceği ifadesine yer verildi.

Daha önceden özel okul desteği alan öğrenciler eylül ayının başında açıklanmışken, bu yıl destek alacak olan öğrencilerin eylül ayının sonuna doğru açıklanması bekleniyor. Bununla birlikte geçen yıl destek alacak olan hem yedek hem asil öğrenciler açıklanmışken bu yıl sadece asil öğrencilerin açıklanacağı belirtildi.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.