Özel Okullar Üniversite Sınavında Başarısız

Velilerin çocuklarını iyi bir üniversite kazanmaları ve iyi bir geleceğe sahip olmaları için onlarca zahmete katlanarak gönderdikleri özel okullar üniversite sonuçlarında tam tersi bir tablo sergiledi. Açıklanan sonuçlara göre özel okullara giden öğrencilerin sadece %50’si üniversite sınavını kazandı. Bu durum hem veli hem de eğitimcilerde şaşkınlık yaratırken böylece paralı eğitimin her zaman iyi eğitim olmadığı bir kez daha gözler önüne serilmiş oldu.

Özel okuldan mezun olup LYS’ye giren özel okul öğrencilerinin aşağı yukarı üçte biri herhangi bir yüksek öğretim programını kazanamadı. Bu durum hem onlarca emek verip hem de binlerce lira para harcayan velileri oldukça üzdü.

Yabancı dilde eğitim veren beş yıllık özel liselerden mezun olan 47 bin 978 öğrenciden bir tek 24 bin 548 öğrenci dört yıllık üniversitelere yerleşebildi. Bu durumda bu özel liselerden mezun olan öğrencilerin yarısının üniversite herhangi bir yükseköğretim programına yerleşemedikleri görüldü. Dört yıllık üniversitelerden herhangi birine yerleşemeyen bu öğrencilerden yaklaşık 3 bini meslek yüksek okullarına, bin kadarı da açık öğretim fakültesine kayıt yaptırma hakkı kazandı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.