Özel Okuldan Devlet Okuluna Geçiş Şartları 2014

Özel Okuldan Devlet Okuluna Geçiş Şartları 2014 konusundaki yazımızı sizler için hazırladık.

meb soru

MEB 2013-2014 eğitim öğretim yıllarında geçerli olmak koşulu ile özel okullarda eğitim alan lise öğrencileirnin puanla geçilen devlet okullarına geçişlerinde herhangi bir kontenjan şartı aramayacak.

Yürürlükte olan ortaöğretim kurumları yönetmeliğince ortaöğretime yerleşme esnasındaki puanlarına göre öğrenciler açık kontenjan dahilinde yıl sonu başarı puanları göz önüne alınarak geçiş yapabiliyordu.

Herhangi bir puan kullanmadan öğrenci alan liselerde ise nakil ve geçiş yapabilmek için ikametgah adresi öncelik olarak belirleniyordu.

MEB tarafından yapılan yeni düzenleme uyarınca yalnızca bu sene geçerli olmak şartıyla özel okullardan devlet liselerine geçiş yapabilmek için taban puanı tutan hiç bir öğrencide kontenjan koşuluna bakılmayacak.

Ortaöğretim yönetmeliği uyarınca nakil işlemleri temmuz, ağustos, eylül ve şubat aylarında haftada bir diğer aylarda ise ayda bir olmak üzere başvurular yapılabilecek. Değişiklik sayesinde özel okullardan devlet okullarına geçmek isteyen öğrencilerin önü açılmış olacak.

Özel okuldan devlet okuluna geçişler 2014 konusundaki yorumlarınızı sitemizde paylaşabilirsiniz.

3 yorum

  1. merhaba

    özel 4 yıllık anadolu lisesinden 5 yıllık devlet(1 ylılı hazırlık) olan anadolu liselerine gecişde hangi yılın taban puanı baz alınmaktadır

    puanım 480,455

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.