Özel Okuldan Devlet Okuluna Geçiş Şartları 2014

Özel Okuldan Devlet Okuluna Geçiş Şartları 2014 hakkındaki yazımızı sizler için hazırladık.

devlet

2013-2014 eğitim öğretim yılının ikinci döneminde en az 3 ay öğrenim görülen özel okullardan resmi okullara geçmek için kontenjan aranmadan nakiller yapılacak.

MEB Bakanı Nabi Avcı imzasıyla illere gönderilen yazıda, Türkiye’de 12 yıllık zorunlu eğitime geçilmesinin ardından gelişmiş ülkelerin seviyesine çıkması yolunda önemli bir adım atıldı. Ayrıca ortaöğretime geçiş sınavlarında değişiklik ypaılması ve merkezi ortak sınav uygulaması konusu nedeniyle özel okullardan resmi okullara geçiş taleplerinin yoğunlaştığı söylendi.

İlkokullarda kayıt ve nakillerin yürürlükteki yönetmeliğine göre öğrencilerin adreslerine en yakın okullarda okuması esası vardır.

MEB tarafından yürürlükteki yönetmelikte yazan hükümde ise:  Fiziki kapasite olmayan okullara kayıt alanı dışından da kayıt yapılabilir. Kapasitenin üstünde başvuru olması durumunda başvuranlar arasından kura ile öğrenci alınır” yazmaktadır. 2013-2014 ders yılında sınırlı olmak üzere ikinci dönemde minimum 3 ay öğrenim görülen özel okullardan devlet okuluna geçişte kontenjan aranmayacak.

Özel okullardan resmi okullara nakil talepleri velilerce il ve ilçe milli eğitim kurumlarına yapılabilecek.

MEB tarafından geçen ay illere gönderilmiş olan yazıda ise 2013-2014  eğitim öğretim döneminde geçerli olmak üzere, lise öğrencilerinin puanla yerleştirilen devlet okullarına geçişlerindeki kontenjan şartı kaldırıldı.

Devlet okuluna geçiş nasıl olur 2014 konusundaki yorumlarınızı sitemizde paylaşabilirsiniz.

1 yorum

  1. samanyolu sağlık meslek lisesinden oğlumu cumhurbaşkanımızın o okullardan alın isteği üzerine emirdağ 10. sınıftaboş kontenjan buldum samanyolu aktarılmıyor puanı202 olduğu için diyor bende bu yıl da kuraklıktan okutma gücüm yok yardımlarınızı bekliyorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.