Özel Okul Teşvikindeki Değişikliklere Dikkat

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından özel okullarda okuyacak öğrenciler için verilecek olan bakanlık teşvikinde bu yıl birtakım değişiklikler gerçekleştirildi. Yapılan yeni düzenleme ile teşvik verilecek öğrenci sayısında artış oldu. Veliler teşvikten yararlanabilmek için öncelikle teşvik formunu doldurarak puan toplayacak, ardından toplanan puanlara göre ne oranda teşvikten yararlanacakları belirlenecek.

Geçtiğimiz yıl anne ve babası MEB’de çalışan öğrenciler teşvikten yararlanamazken bu yıl bu öğrenciler de teşvik alabilecek. Anne ve babası MEB’de çalışan öğrencilere 70 puan verilecek. Geçen yıl akademik başarı puanlamada %50 etkili olurken bu yıl bu oran %26 olacak. Geçen yıl ailenin geliri puana %10 etki ederken bu yıl bu gelir puanlamaya % 34 etki edecek. Bu yıl Bakanlık tarafından okul öncesi için 2 bin 680, ilkokul öğrencileri için 3 bin 220, ortaokul ve lisede eğitim gören öğrenciler için 3 bin 750 TL eğitim öğretim desteği verecek.

Özel okullara teşvik başvuruları 2 Eylül 2015 tarihine kadar devam edecek. Destek aldığı halde eylül ayında nakil yaptıran öğrenciler kazanmış oldukları destek hakkını kaybedecek. Geçen yıl destek alamayan özel okul öğrencileri bu yıl %51 bursun altında iseler destekten faydalanabilecek.

 

2 yorum

  1. “Destek aldığı halde eylül ayında nakil yaptıran öğrenciler kazanmış oldukları destek hakkını kaybedecek. ” ne demek??? Zaten normade destegi kazandiktan sonra tercih yapip da kazanınca nakil yapılmayacak mi? 2 Eylul de kazanip kazanilmadigi aciklanacak ondan sonra tercih ve yerlestirme yapilacak. Dolayisiyla zaten Eylul ayinda nakil yapilacak. Ustelik e-klavuz da da boyle yaziyor. Ne bu celiski boyle!!! Amac velinin kafasin, karistirip, kazansa bile bu hakkinin kaybettirmek mi??

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.