Özdemir Asaf Kimdir

Ünlü şair Özdemir Asaf2ın kim olduğunu merak edenler buraya. İşte Özdemir Asaf hakkında bilinmeyenler…

Özdemir Asaf’ın gerçek ismi Halit’tir. Asaf; İlkokulu ve ortaokulun yarısını Galatasaray Lisesi’nde okumuştur. 1942 yılında Kabataş Erkek Lisesi’nde ortaokulu tamamlamış ve mezun olmuştur. Üniversite eğitimi konusunda da kararsız olan Asaf önce İstanbul Üniversitesi’nde, Hukuk Fakültesi’ne, ardından İktisat Fakültesine daha sonra ise Gazetecilik bölümüne yazılmıştır. Ancak üçünde de mezun olmadan bırakmıştır. Sonuçta üniversite mezunu olamamıştır. Üniversiteyi bıraktıktan sonra kısa süre sigorta prodüktörlüğü yapmıştır. Daha sonra yazı yazmaya merak salarak ‘Zaman’ ve ‘Tanin’ gazetelerinde çevirmenlik yapmıştır.

Özdemir Asaf ilk kez 1939 yılında ‘Servetifünun-Uyanış’ dergisinde yazı yazmıştır. 1951 yılında Sanat Basımevi’ni kurmuştur. Matbaacılığa atılan Asaf kendi yazdığı şiirleri kitap olarak basmıştır. 1955 yılında Yuvarlak Masa Yayınları’nı kurmuştur.

Eserleri yoğun anlamlar içeren insan ve toplum ilişkilerini içeren konularla işlenmiştir. Aynı zamanda şiirlerinde eleştiri, alay ve taşlama gibi sanatlara yer verilmiştir. Şiirlerinde genellikle sevgi, ayrılık, ölüm , umutsuzluk gibi konular ele alınmıştır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.