OYP Puanı Nedir Nasıl Hesaplanır SBS 2013

Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde Milli Eğitim Bakanlığı, 2014 TEOG puanlama sistemini değiştirmişti. Öğrencilerin SBS sonuçlarında gördükleri OYP puanı da bu yeniliğin bir parçası, işte bu konuda OYP Nedir, OYP nasıl Hesaplanır Ne Demek Anlamı Hakkında Bilgi Vereceğiz.

2013 SBS Puan Hesaplaması, Tebliğler Dergisinde Yapılan Değişikliklerle Değişti. OYP Nedir, SBS Terichlerimizi OYP’ye Göre mi Yoksa SBS Puanına göre mi yapacağız.

2013 Ortaöğretime Öğrenci Yerleştirme sisteminde yapılan bu değişikliklerden birçok öğrenci ve veli haberdar olmadığı için 2013 SBS sonuçları hanesinde gördükleri OYP puanı şaşırtmıştır.

YBP (Yıl sonu başarı puanı): Okulda gördüğünüz ve notu olan her dersin ağırlıklı yıl sonu puanları toplamının, o derslere ait haftalık ders saati sayısı toplamına bölünmesi ile ortaya çıkan puanı ifade eder.

OYP (Ortaöğretime yerleştirme puanı) : Öğrencilerin 6, 7 ve 8 inci sınıflardaki yıl sonu başarı puanları (YBP) ile 8 inci sınıf seviye belirleme sınavı puanları formülüze edilerek ortaya çıkan ve Tercih Yaparken Dikkate Alınması gereken Puanı İfade Eder.

Sonuç Olarak: Açıklamadan da görüleceği üzere 2013 SBS’ye giren öğrencilerin SBS Puanları hesaplanırken 6,7,8.sınıflardaki YBP’leri (yıl sonu başarı puanları) ile 2013 SBS Puanı dikkate alınmış olacak.

OYP ile 500 tam puanla hesaplanan SBS puanı artık 700 tam puan üzerinde hesaplanmaktadır.
Geçtiğimiz yıllarda sadece 8.sınıf yıl sonu başarı puanı OYP puanında dikkate alınıyordu. 2013 SBS’deki değişikliklerle artık 6,7,sınıflardaki öğrencinin yıl sonu başarı puanı da değerlendirmeye alınmaktadır.

Eokul-meb.Com Sitemize Gelen Sorular ve Cevaplar:

1- SBS Tercihlerimizi hangi puana göre yapacağız ?

Yanıt: SBS 2013 tercihlerinizi, sonuç ekranında da gördüğünüz OYP puanına göre yapacaksınız.

2-SBS Tercihleri ne zaman başlıyor ve ne zaman sona erecek ?

Yanıt: SBS Yerleştirme tercihleri 15 Temmuz’da başlayıp 21 Temmuz 2013 tarihinde sona erecektir.

3- SBS Tercihi Yapabilmek İçin En Az Kaç Puanımız Olmalı ?

Yanıt: Tercih yapabilmek için baraj puanı 201’dir.  OYP puanı 201 ve üstünde olan öğrenciler tercih yapabilecektir.

4-SBS Tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?

Yanıt: 6 Ağustos 2013 tarihinde SBS Tercih sonuçları açıklanacaktır.

2013 SBS Tercih Kılavuzu İçin Tıklayın

2013 SBS Tercih Robotu İçin Tıklayın

2013 SBS Sonuçları İçin Tıklayın

OYP, YBP ve SBS Tercihleri İle İlgili Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

51 yorum

 1. Arkadaşlar Anlamıyorsunuz üstte yazan Sbs-8 Puanı denilen şey 700 üzerinden aldığınız puandır. Altta yazan Oyp puanı ise 500 üzerinden olan puanınızdır. Yani kimsenin sizin puanınızı düşürdüğü falan yok. Tamam fazlasıyla zor bi sınavdı evet meb bize haksızlık yaptı bu konuda %100 yanınızdayım. Ama puan sisteminde bir yanlışlık yok lütfen bu konuda anlayışlı olun :)

 2. İğrenç bir sistem gerçekten o kadar çalıştım ki sınava okula bile gitmedim okul puanlarım düştü sınav önemli diye takmadım. Şimdi ortada kaldım desem yeridir. Çalışmadan da gidebileceğim yerleri seçmek zorundayım. OYP çıkardılar başımıza bir de.. Ne rezil bir eğitim sistemi ya oyuncak gibi sınavlarla oynuyorlar.

 3. bir veli olarak ben bu haksızlığa dayanamıyorum bütün veliler olarak bu haksızlığın önüne geçelim milli eğitim bakanlığı sesimizi duy çocuklarımız açıkta kalacak !

 4. aynen yha benimde öyle 333.411 aldım ama oyp puanım 289 bütün hayellerim yıkıldı. burda hakksızlık var hem soruları zor hazırlıyorlar hemde oyp puanıyla tercih yapıcn ben o puanla nereye gidebilirm. yardımcı oluun.

 5. yerleştirmede kullanılacak puanım : 323,345 başarı dilimim %31,56
  sbs puanım 417,32 nereye girerim istanbulda hangi liselere Alah rızası içi biri araştırsın lütfen…

 6. sormak istediğim soru şimdi öğrencimiz sbs puanı 407 oyp puanı 333.166 buna göre simdi öğrencimiz klavuz açıklanınca yeni sisteme göre değilde eski sisteme göre puanlar yazacak biz nasıl tercih yapacağız…

 7. ben 398,477 aldım oyp sayesinde puanın 306 ya düştü ben böyle eğitim sistemini kuranın 398 ile istediğim liseye gidecektim ama 306 ile hangi lise beni alsın ya ne biçim bir saçmalıktır bu geceden beri ağlıya ağlıya kurudum ya adamı oruç oruç sövdürüyolar ya!!!!!!!

 8. Evet sınav sonuçları açıklamdı ama puanımızı düşürmüşler . Haksızlık bence 335 almışımm ama nerdeyse 50 puan düşürüşler ben o 50 puanla istediğim yere gidemiyorum . Eğer düşürmeslerdi istediğimiz şeyi yani iyi bi liseye gidebilirdik .O 50 puan yüzünden Çorum dışına gitmek zorunda kalıyoruz ve kaldıkta. Bence Sbs sınav sonucunda nasıl puan aldıysak öyle vermeleri daha adaletli olur . O yüzden hangi liseye gitceğiz çok zor durumdayız . . .s

  • 285 puanla lise çok denecek kadar az mesela ben de takdir alan biriyim aa o güzkü heyecanımla 367 almışım hayal kırıklığına uğradım ama ybp ile 40 puan fazladan geldi 408 puan aldım
   yani dersteki başarılar da önemli ama puana takılma önemli olan yüzdelik dilim,o ne kadar az ise senin için daha iyi

 9. Yıl sonu ortalamasıyla çocukları okula yerleştirecektiniz madem SBS’yi neden yaptınız ? Benim çocuğum SBS’den güzel puan aldı ama üç senenin ortalamsıyla puanı geri çekildi. Adalet bu mu? Şimdi istediği bir okula gidemeyecek. Bu nasıl bir puan sistemidir ? O zaman direk karne notuyla yerleştirseydiniz . Ya da SBS puanı ile yerleştirecektiniz .SBS puanı yüksek olan çocuklara haksızlık değil mi? Bana göre eğitimin bu konumunda çocuklara haksızlık yapılıyor .YA SBS ya da karne notuyla yerleştirme yapın. karne notuyla SBS puanını geri çekmeyin

  • ama eskiden de 3 yıl sbs vardı ve bir yıl kötü yapılsa öbür yıl düzeltme şansımız vardı. Bu yıl o da yok o olmadığı çin ybp getirdiler bnm puanım o sayede arttı mesela bana göre iyi bir sistem

   • hayır yüzdelik dilime bakmak gerekiyor her okulun yüzdelik dilimi farklı senin yüzdelik dilimine uyan okulu seç. yüzdelik dilim aslında başarı sıransır ne kadar başarılıysan yüzdelik dilimin o kadar düşük olur puana değil yüzdelik dilime bak çünkü puan ile yüzdelik dilimler ters orantı olabiliyor bu yazdıklarım %100 doğru okuduğum için söylüyorum bir okul genellikle aynı sırada aldığı öğrencileri alıyor

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.