Oy Nasıl Kullanılacak 30 Mart Yerel Seçimler

Oy Nasıl Kullanılacak 30 Mart Yerel Seçimler konusundaki yazımızı sizler için hazırladık.

611x395_secim_527b513422a8b

194 bin 310 sandıkta oy kullanacak olan 52 milyon 695 bin 831 seçmenin oylarının geçerli sayılması için bazı kurallara uyması gerekmektedir. Bunların başında üzerinde TC kimlik numaralarının yazılı olduğu bir kimlik bulundurmaları şartı var.

Okuma yazma bilmeyen adaylar istedikleri taktirde kurul başkanı, oy pusulası üzerinden hangi işaretin hangi partiye olduğunu söyleyecek ve nasıl oy verileceğini açıklayacak.

Oy kullanmak isteyen adayların yanında seçmen bilgi kağıdı ve kimlikleri olması gerekmektedir. Seçmen bilgi kağıdı olmayan adaylar ise adları listede olduğu taktirde oy kullanabilecek. TC kimlik numarası bulunan nüfus cüzdanı, resmi dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, sürücü belgesi, basın kartı gibi belgeler de başkana teslim edilecek.

Seçmenler , önce il genel meclis üyeliği , daha sonra belediye başkanlığı ve belediye meclis üyeliği daha sonra da muhtarlık ve ihtiyar heyeti üyeliği seçimi için oy verecek. Seçmenlere belediye seçimleri için mavi, il genel meclis üyelikleri için turuncu, mahalle ve köy seçimleri için mor renkli birleşik oy pusulası ve zarfları verilecek.

 

Yerel seçimde nasıl oy kullanılacak konusundaki yorumlarınızı sitemizde paylaşabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.