Otobiyografi Nedir Özellikleri

Bilim, sanat, ticaret ve edebiyat gibi alanlarda tanınmış olan kişilerin kendi yaşam öykülerini kaleme aldığı yani kendi biyografilerini yazdıkları eserlere “Otobiyografi” ya da “Öz yaşam öyküsü” adı verilir.

ÖZELLİKLERİ:

  • Otobiyografi adı verilen eserlerde kişi kendi hayatını doğduğu andan itibaren o ana kadar geçen zamanda meydana gelen, anlatılmaya değer olan her şeyi kaleme alır.
  • Bu eserlerde kişi genellikle kendisinin yanında aile büyüklerinden, yaşadığı ve büyüdüğü sosyal çevresinden, ailesinin özelliklerinden bahseder.
  • Edebiyat, bilim, ticaret, sanat ve başka yönlerden ün yapmış olan bu kişiler başkaların bilmediği özelliklerini, başarılarını ve başarılarının sırlarını, nasıl başarılı olduğunu anlatmak için bu eseri yazar.
  • Kişi otobiyografisini öznel bir dille yazabilir ancak belli başlı gerçekler göz ardı edilmez ve mutlaka bu gerçeklerden bahsedilir.
  • Otobiyografileri kişiler kendileri için yazdıklarından dolayı öznel eserler olarak görülür. Bunun nedeni; kişi bu eserde kendisini anlatır ve bu nedenle de kendisini anlatırken tarafsız davranamaz.

Otobiyografi Nedir Kısaca Sizlere Bahsettik. Sizler de Yorumlarınızı Yorum Kısmından Hemen Bizlere Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.