ÖSYM Sınav Sorularını Yayınlayacak mı

ÖSYM yaptığı sınavların sorularını artık yayınlamayacak, ÖSYM KPSS ALES,YDS soruları açıklanacak mı, ÖSYM sınav sorularını neden yayınlamıyor.

ÖSYM Sınav Sorularını Açıklamayacak

ÖSYM tarafından yapılan açıklamaya göre 1 Eylül’de yapılacak Yds sonbahar dönemi sınavından sonra ÖSYM tarafından yapılan sınavların soruları hiç bir haber kaynağı tarafından yayınlanamayacak.

6495 sayılı Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun gereğince ÖSYM tarafından uygulanan sınavların soru ve cevplarının bilgi edinme hakkı kanununun dışına çıkarıldığı belirtilerek bundan sonra sorulan soru ve cevapların yayınlanmayacağı açıklandı.

2013 YDS sonbahar sınavı uygulanmasından itibaren yeni alınan karar uygulamaya geçecek 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında bedelli veya bedelsiz olarak telif hakkı devri yapılmayacak hiç bir yolla yayınlanmasına izin verilmeyecektir.

Bunun yanında cevap anahtarının sınav sonuçları açıklandıktan sonra adaylar tarafından görüntülenmesi sistemine de devam edilecek.
Yeni sisteme göre adaylar cevap anahtarlarının tamamını göremeyecek olup kendine ait soru kitapçığından rastgele seçilecek yüzde onluk kadar soruyu ve işaretlemelerini görecektir.Adayların incelemesi için açılan sorular ise ‘Temel soru kitapçığı’ adıyla ÖSYM’nin internet sitesinde yayınlanacak telif hakları ÖSYM’de saklı kalması koşuluyla telif hakkı ödenmeksizin kamu yarına kullanılabilecektir.

‘Temel soru kitapçığı’ adı altında yayınlarak kamuya sunulan soruların dışında ÖSYM’ye ait gizli bilgi niteliğindeki soruların her ne şikilde olursa olsun yayınlanması durumunda ise gerekli yasal işlemler başlatılacaktır.

Tüm adaylar sınav sonunda cevap anahtarı ve soru kitapçığını sınav yeri yetkililerine teslim edecektir. Sınav soru kitapçığı ve cevap anahtarını görevliye teslim etmek aday yükümlülüğünde olduğundan sınav kitapçığı ve cevap anahtarının teslim edilmemesi durumunda ise adayın sınavı iptal edilecek 6114 sayılı kanun kapsamınca hakkında işlem yapılacaktır.

Adaylar sınava sadece kimlikleriyle (güncel fotoğraflı nüfus cüzdanı veya süresi geçerli pasaport) ve sınav giriş belgeleriyle girecek olup yalnızca kimlikleriyle sınav yerinden ayrılacak , aday giriş belgeleri ise soru kitapçığıyla beraber toplanacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.