ÖSYM LYS Ek Yerleştirme Kontenjanları 2014

Ösym lys ek yerleştirme kontenjanları 2014 hakkında bilgi kısaca

Üniversite yerleştirme sonuçlarının açıklanmasıyla sevinen adaylar olduğu gibi üzülen adaylar da oldu. Ancak ek yerleştirmeler ile üniversiteye yerleşemeyen adaylara yeni bir umut doğdu. Ek yerleştirme başvurularının ne zaman alınacağı ise merak konusu. İşte ek yerleştirme bekleyenler için başvuru tarihleri!

Ek yerleştirmeler üniversite kayıtlarından sonra alınacak. 5 Eylül 2014’te üniversite kayıtları da bitince boş kontenjanlar belirlenecek. Ek yerleştirmelerin üniversite kayıtlarından sonra yapılması da normal olanı. Neredeyse her yıl bu durum böyle oluyor. Ek tercih başvuruları 15 Eylül’den sonra yapılacak. Bu tarihe kadar boş kontenjanlar ortaya çıkacak ve ek yerleştirme kılavuzu açıklanacak.

Ek tercihler bir bölüme yerleşemeyen adaylar için umut kaynağı olacak. Üniversite yerleştirme sonuçlarının açıklanmasıyla 59 bin boş kontenjan kaldığı belirlendi. Bu yıl da her yıl olduğu gibi tıp ve hukuk alanları revaçta. Bu alanlarda ve matematik başta olmak üzere ortaöğretim alan öğretmenliği programlarında kontenjanlar doldu.

Devlet üniversitelerinde fizik, kimya, biyoloji gibi temel bilimler, istatistik, tarım makineleri, bahçe bitkileri gibi bölümlerin bazılarına hiç öğrenci alınamadı. Ziraat ile ilgili bölümlerde de büyük kontenjan açığı var. Bu bölümlerde hal böyle olsa da vakıf üniversitelerindeki tıp fakülteleri yüksek fiyatlarına rağmen doldu. Ancak yüzde 25 yüzde 50 burslu alan mühendisliklerin de arasında olduğu bazı bölümler tam olarak dolamadı.

ÜNİVERSİTE SEÇTİLER

Son yıllarda çok fazla tercih edilmeyen ve ikinci öğretim programları kapatılan bölümlerin ODTÜ, Boğaziçi gibi üniversitelerde kontenjanlarını doldurması, öğrencilerin tercihlerini üniversiteden yana kullandığını gösterdi. Yüzüncü Yıl, Ağrı, Erciyes gibi devlet üniversiteleri gibi 19 üniversitenin fizik programlarına hiç öğrenci alınmadı. Bingöl, Bozok, Bülent Ecevit, Cumhuriyet, Çankırı, Kars Kafkas gibi 9 üniversitede kimya bölümüne öğrenci girişi olmadığı gibi Bingöl ve Kafkas üniversitelerinde biyoloji bölümü, Bartın, Van Yüzüncü Yıl, Sinop üniversitelerinde istatistik, Tunceli ve Sinop üniversitelerinde su ürünleri gibi bölümler de öğrenci almadı. Ayrıca maden mühendisliğine de rağbet eden olmadı.

İKİNCİ ÖĞRETİM DE BOŞ

İkinci öğretim devlet üniversitesi programları da boş kalan programlardan oldu. 72 kontenjanı olan Fırat Üniversitesi çevre mühendisliği bölümüne 4, 93 kontenjanı olan Kars Kafkas Üniversitesi işletme bölümüne 9, 113 kontenjanı olan Bayburt işletme bölümüne 29 öğrenci alındı.

ÜCRET ÖDEMEMEK İÇİN

Vakıf üniversitelerinde ücretli ya da yüzde 25, yüzde 50 burslu bankacılık, hemşirelik, iktisat, felsefe, matematik, spor yöneticiliği, turizm otelcilik ve finans gibi bölümler başta olmak üzere bazı mühendislikler bile boşta kaldı. Birçok öğrencinin tercih ettiği KKTC’de bulunan üniversitelerde acil yardım ve afet yönetimi, AB ilişkileri, basın yayın, bilgisayar mühendisliği, bilgisayar enformatik, Çin dili ve edebiyatı, ebelik, elektrik elektronik mühendisliği, fen bilgisi öğretmenliği gibi bölümler tercih edilmedi.

 

 ÖSYM LYS Ek Yerleştirme Sonuçları 2014 Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

4 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.