ÖSYM Formasyon Başvuru Tercihleri ve Kılavuzu 2013

Pedagojik Formasyon Başvuru kılavuzu, Pedagojik Formasyon tercih tarihleri, ÖSYM Formasyon başvuruları ne zaman sona eriyor.

2013 Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programlarına yerleştirme işlemlerini ÖSYM gerçekleştirecektir. Programlara yerleştirme amacıyla adaylar tercih bildiriminde bulunacaklar. Adaylar tercihlerini, 28 Kasım yani dün itibariyle bildirmeye başladılar. Tercih süreci 6 Aralık 2013’de sona erecek. Tercihler, kılavuzlarda belirtilen hususlar kapsamında ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr resmi internet adresinden bildirilecektir. Sisteme giriş için yalnızca TC Kimlik Numaraları ve şifrelerini yazmaları yeterlidir. ÖSYM’ye posta ile veya bizzat iletilen tercihler kabul edilmeyecektir. Verilen tercih sürelerine ekstra süre eklenmeyecektir. 

pedagojik formasyon

Tercih bildiriminde bulunacak adayların tercih yapmadan evvel yayınlanan kılavuzları özenle incelemeleri önerilir.

TERCİHLERİN ALINMASI SÜRECİ

Tercih işlemleri dün yani 28 Kasım itibariyle başladı. Tercih süreci  6 Aralık 2013’de sona erecektir.

2010 ALES Sonbahar Dönemi ile 2011-2012-2013 senelerinde ALES’e girmiş ve sınavlarda puanları hesaplanmış kişiler tercih bildiriminde bulunabilecektir.  Adaylar, TC Kimlik Numaraları ve şifreleri ile https://ais.osym.gov.tr  sitesine giriş yaparak elektronik ortamda tercih bildiriminde bulunacaklardır.

Adayların, sistemde yer alan ÖSYM Aday İşlemleri Sistemindeki program/üniversite verileri son girdiği sınavda geçerli olan bilgileridir. Mezun olduğu  program/üniversite bilgisinde yenilikte bulunmak isteyen kişiler bu bilgilerini, tercih süresi dolmadan https://ais.osym.gov.tr adresinden güncellemelidir.

Tercih ücreti kapsamında 10,00 TL alınacaktır. Tercih yapılmadan evvel bu ücretin belirtilen bankalara yatırılmış olması şarttır.

Adaylar, Pedagojik Formasyon Eğitimi için en fazla 30 tercihte bulunabilirler. Bu tercih haklarının tümünün doldurulması şart değildir. Tercih işlemini bitiren tüm adayların tercihlerinin son halini çıktı olarak alıp muhafaza etmeleri önerilmektedir.

Tercih bildiren kişiler “Tercih Süresi” dolmadan https://ais.osym.gov.tr adresinden tercihlerinde herhangi bir değişikliğe gidebilirler.

Bu yerleştirmeye ilişkin YÖK tarafından belirlenen usul ve esaslar, YÖK Tercih  Kılavuzunda bulunmaktadır. Tercih bildirimi yapmadan evvel ilgili kılavuzu da özenle incelemeniz önerilmektedir.

AKADEMİK NOT ORTALAMALARI

Adayların akademik not ortalamaları, 100’lük sistem baz alınarak belirlenecektir. Mezun olduğu yükseköğretim kurumunun  100’lük sistemine  göre akademik not ortalaması bildiriminde bulunmak yerine 4’lük sistem baz alınarak bildirimde bulunan adayların, akademik not ortalamalarının 4’lük  sistemden 100’lük sisteme çevirme işlemlerinde  Yükseköğretim  Kurulunca oluşturulmuş dönüşüm tablosundan yardım alınacaktır. Yükseköğretim Kurulunca oluşturulan dönüşüm tablosu, Tablo-3 olarak kılavuza bağlı ekte bulunmaktadır.

Mezun olunan Üniversite tarafından Akademik Not Ortalaması ÖSYM’ye ulaştırılan adayların Akademik Not Ortalaması tercih işlemlerinde adaya görüntülenecektir. Bu bilgisi yer almayan yada eksik yada yanlış yer alanların bu bilgilerinin düzeltilmesi istemiyle kendi üniversitesine başvurması ve tercih süresi sona ermeden yanlışlığın düzeltilmesi şarttır. Bu bilgiyi kişinin mezun olduğu üniversitenin düzeltmesinin ardından elektronik olarak ÖSYM tercih sistemine yansır ve bunu aday sistemde görerek teyit eder.

YERLEŞTİRME SÜRECİ

Yerleştirme; adayların halen geçerli olan tercih edilen programın  puan  türündeki en yüksek ALES puanı ve akademik not ortalamasından meydana gelen”Formasyon Yerleştirme Puanı” esas alınarak yapılmaktadır.

Yerleştirme, kişilerin Yerleştirme Puanları ve tercihleri doğrultusunda ve bu programların kontenjanları baz alınarak elektronik ortamdan gerçekleştirilecektir. Adaylar arasından, bir programı tercih edenler  puan sıralamasına göre en yüksek puanlı olan ilk olarak yerleştirilmek üzere kontenjan kadar adayların tercih ettikleri programa yerleştirilmeleri yapılacaktır. Aynı programı tercih eden ve aynı puana sahip adayların seçilmesinde esas olan kriter kontenjanın tercih sıralandırmasına bakılacak. Yani o programı kim daha üst tercihinde bildirmişse o yerleşecek. Bu kriterde de aynı sıralamada belirtmişler ise bu seferde mezuniyet tarihi esas kılınacak. Yani kim daha yakın mezun olmuşsa o yerleşecek. Bunda da eşitlik sağlanırsa son olarak doğum tarihi esas kılınacak. Yani kim daha küçük ise o yerleştirilecektir.

YERLEŞTİRME SONUÇLARININ BİLDİRİLMESİ VE KAYIT İŞLEMLERİ

Yerleştirme sonuçları ise ÖSYM’nin İnternet sayfasında kamuoyuna duyulacaktır. Bu işlem için adaylara ekstra bir belge iletilmeyecektir. Programlara yerleşen adayları gösteren fotoğraflı yerleştirme sonuçları, adayların yerleştirildikleri programların tabii olduğu üniversite rektörlüklerine ise yine ÖSYM tarafından internet ortamında iletilecektir. Üniversiteler program kayıtlarını ise yerleştirmelerin açıklanmasının ardından 5 iş günü içerisinde kabul edecektir.

Yerleşen adaylar kayıt işlemlerini gerçekleştirmek üzere yerleştikleri programın bağlı olduğu üniversiteye başvuruda bulunacaklardır. ÖSYM’nin yükseköğretim kurumlarındaki kayıt işlemleri ile ilgili bir bağı bulunmamaktadır. Bu konudaki başvuruların direkt olarak ilgili yükseköğretim kurumlarına yapılması şarttır.

TERCİH ÜCRETİNİN YATIRILMASI

Adayların, tercih ücretini yatırma esnasında banka görevlisine; Pedagojik  Formasyon Eğitimi Sertifika Programı tercih ücretini yatıracağını bildirmeli ve  T.C. Kimlik Numarasını, ad ve soyadı bilgilerini de belirtmesi gereklidir. Tercih ücreti bankaya yatırılmadan tercih işlemi gerçekleştirilemez.   Tercih ücretini bankaya yatıran adayların banka şubesinden çıkmadan evvel, aldığı dekontu bizzat kontrol etmesi ve bir hata oluşmuşsa bunu düzelttirmesi gereklidir.

TERCİH ÜCRETİNİN YATIRILABİLECEĞİ BANKALAR*

Kuveyt Türk Katılım Bankasının bütün şubeleri ve İnternet bankacılığı  (KKTC’den başvuracak adaylar dışında)

Türk Ekonomi Bankasının bütün şubeleri ve İnternet bankacılığı

Denizbank bütün şubeleri ve İnternet bankacılığı  (KKTC’den başvuracak adaylar dışında)

T.C. Ziraat Bankasının tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı

VakıfBankın bütün  şubeleri ve İnternet bankacılığı  (KKTC’den başvuracak adaylar dışında)

Türkiye Halk Bankasının tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı

Akbankın bütün şubeleri ve İnternet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar dışında)

Bütün PTT İş Yerleri (KKTC’den başvuracak adaylar için ise ASPOS-Gazi Magusa şubesi)

“Tercih ücretleri ayrıca ÖSYM’nin İnternet sayfasında bulunan “ÖDEMELER” sekmesinden kredi kartı/banka kartı aracılığıyla yatırılabilecektir.

Pedagojik formasyon hakkında YÖK Başkanı Çetinsaya’dan konu hakkında bir açıklama geldi. Açıklama şu şekilde;

” Pedagojik formasyon adaylarının dikkatine…  Yarın ÖSYM başvuru kılavuzunu yayınlayacak. Kılavuzun yayınlanmasıyla birlikte başvurular kabul edilmeye başlanacak. Geçmişteki sıkıntıların yaşanmaması için, bu yıl ilk kez
başvurular merkezi yapılacak ve kontenjanlar 20 bine çıkartıldı. Ayrıca bir diğer yenilik ise not ortalamasinda bir alt kısıt konulmayacak. Bunun için üniversitelerin not dönüşüm tablosu esas alınacak; program ücretleri ise devlet ve vakıf üniversiteleri olmak üzere 2.054TL’yi aşamayacak.

2013 Formasyon Başvuru Kılavuzu ve Formasyon Tercih Tarihleri Hakkında Sorularınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

  1. 30 yaşında Dokuz eylül ilahiyat mezunuyum Hastanede yattığımdan 28-11-2013 ve 06-12-2013 tarihler arası yapılması gereken pedagojik formasyon tercih süresini kaçırdım,ek tercih açılırmı?.veya bu durumda ne yapmam gerkiyor yardımcı olursanız sevinirim saygılarımla

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.