ÖSYM Diploma Puanlarını E-Okul’dan Aldı

Ösym diploma puanlarını e-okuldan aldı hakkında bilgi kısaca

Lise son sınıfta bulunan öğrenciler ÖSYM ile ilgili bilgilerini 20-22 Haziran aralığında kontrol edebilecek.

ÖSYM’nin yaptığı açıklamalara göre Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) yerleştirme puanları hesaplanırken kullanılacak Ortaöğretim Başarı Puanları (OBP) e-okul sisteminden Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerinin çalışmalarıyla 13 Haziran’da alındı ve Aday İşlemleri Sistemi’nde yerini aldı.

KKTC’de yer alan okulların öğrencileri ise bu sistemde yer almıyor. Yerleştirme puanının belirlenmesinde kullanılacak olan diploma notu haricinde okul birincilerine de bu sistemden elde edilen bilgilerle ulaşılacak.

ÖSYM tarafından e-okuldan elde edilen diploma notları ve okul birincilikleri http://okul.osym.gov.tr sitesinden okullara bildirilecek ve okulların, il milli eğitim müdürlüklerinin http://ais.osym.gov.tr sitesi üzerinden son sınıf üniversite adaylarının kontrolüne açıldı. 

Diploma notunda hata olan adayların düzeltme işlemleri 20 Haziran Cuma gününe kadar okullara yapılan başvurularla mümkün olabilecek. diploma notunda değişiklik yapılmasını talep eden adaylar bu taleplerini okullarından en geç 20 Haziran mesai bitimine kadar sunabilecek. Adayların diploma notu düzeltilmesi konusundaki bireysel başvuruları ve ortaöğretim kurumlarının doğrudan ÖSYM başvuruları kabul edilmeyecek.

Düzeltme işlemlerinden sonra ise son olarak 21 Haziran’da ÖSYM tarafından diploma notları ve okul birincilikleri elde edilecek ve ÖSYS kayıtlarına yansıtılacak. 21 Haziran tarihinden sonra öğrencilerin diploma notu ile ilgili herhangi bir düzeltme yapılamayacak. Diploma notu gerçeği yansıtmayan öğrencilerin bu nedenle 20 Haziran Cuma günü mesai bitimine kadar taleplerini e-okula bildirmesi gerekiyor.

Diploma notu ve okul birinciliği dışındaki bilgilerin kontrolü için ÖSYM http://okul.osym.gov.tr sitesini okullara açtı. Okullarda yapılan düzeltmeler ve bilgi girişlerinin ardından okullar tarafından http://okul.osym.gov.tr adresinden alınan iki adet liste İl Milli Eğitim Müdürlüklerine en geç yarın mesai bitimine kadar teslim edilecek.

Son Sınıf Öğrencileri 22 Haziran’a Kadar Bilgilerini Kontrol Edecek

Son sınıftaki adaylar diploma notu ve okul birinciliği dışındaki bilgilerini 20-22 Haziran’da http://ais.osym.gov.tr adresinden ya da bulundukları okulun ilan edilen listelerinden kontrol edebilecek.

Diploma notu ve okul birincilikleri ile ilgili değişikliklerin kapanmasının ardından diploma notu ve okul birinciliği haricindeki bilgileri düzeltilmesi gereken adaylar için 23-24 Haziran’a kadar ek güncellemeler okul müdürlükleri tarafından yapılabilecek. Bu tarz talepler İl Milli Eğitim Müdürlükleri üzerinden gerçekleştirilmesi mümkün olacak. Net olarak belirtildiği gibi 23-24 Haziran’daki bilgi düzeltmelerinde diploma notu ve okul birinciliği bilgileri dahil edilmeyecek.

İl Milli Eğitim Müdürlüklerinin okullardan gelen listelerin nüshasını en geç 1 Temmuz’a kadar ÖSYM’ye ulaştırmaları gerekiyor.

http://okul.osym.gov.tr kullanıcı bilgilerini hatırlamayan okullar bilgilerini bağlı oldukları İl Milli Eğitim Müdürlüklerinden ya da ÖSYM’den öğrenebilecek.

ÖSYM Diploma Puanlarını E-Okul’dan Aldı Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.